حمله آمریکا به افغانستان چند کشته داشت؟

کد خبر: 1061236

مرکز مطالعاتی «واتسون» اعلام کرد که از زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون بیش از ۲۴۰ هزار نفر بر اثر این جنگ جان خود را از دست داد‌ند.

خبرگزاری تسنیم: مرکز مطالعاتی واتسون در گزارشی اعلام کرد که از زمان حمله آمریکا به افغانستان در اکتبر سال 2001 تا آوریل سال 2021 میلادی 241 هزار و 50 نفر در نتیجه مستقیم جنگ آمریکا کشته شدند.

براساس این گزارش، آمریکا در دو دهه اخیر همچنین 2.26 تریلیون دلار برای جنگ افغانستان هزینه کرده است اما این مبلغ بودجه‌هایی که دولت واشنگتن باید برای نگهداری از کهنه‌سربازان آمریکایی و سود پول‌های وام گرفته شده برای تأمین مالی جنگ را شامل نمی‌شود.

g0bq6dPoLtpK

مرکز مطالعاتی واتسون همچنین تاکید می‌کند که آمار 241 هزار و 50 کشته مربوط به کشته‌های مستقیم حمله آمریکا و جنگ در افغانستان و پاکستان است و شامل تلفات بر اثر بیماری، عدم دسترسی به مواد خوراکی، آب، زیرساخت‌ها و دیگر پیامدهای غیرمستقیم جنگ نمی‌شود.

گزارش می‌افزاید که در دو دهه اخیر، در نتیجه حمله آمریکا به افغانستان بیش از 47 هزار غیرنظامی افغان، 72 خبرنگار و اصحاب رسانه و 444 امدادرسان کشته شدند.

نگاهی به تلفات نظامیان خارجی در آستانه خروج از افغانستان

از سوی دیگر، براساس آمارهای رسمی منتشر شده از تلفات جنگی نظامیان خارجی در افغانستان، از سال 2001 تا سال 2020 میلادی 3 هزار و 596 نظامی خارجی بر اثر درگیری‌ها در افغانستان کشته شدند.

از این میان آمریکا با 2 هزار و 452 و انگلیس با 455 نتظامی کشته شده بیشترین تعداد تلفات جنگی را بین نیروهای خارجی در افغانستان دارند.

براساس آمارهای رسمی، از زمان حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان تاکنون 530 نظامی آمریکایی نیز بر اثر رویدادهایی که مربوط به درگیری نبود کشته شدند و مجموع زخمی‌های نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز 20 هزار و 663 اعلام شده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت