انتقاد تند علی‌اف به کانادا و فرانسه

کد خبر: 1065727

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با انتقاد از دخالت‌های کانادا و فرانسه در امور داخلی باکو توصیه کرد که سیاستمداران این کشورها مشکلات داخلی خود را حل کنند.

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور جمهوری آذربایجان سه شنبه به شدت از دخالت‌های کانادا و فرانسه در امور داخلی باکوانتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی این کشور با انتقاد از دخالت‌های کانادا و فرانسه گفت: «بعضی اوقات کشورهایی که در گوشه دیگر جهان هستند اظهاراتی را در رابطه با درگیری قره باغ یا روندی که درجمهوری آذربایجان در حال انجام است، بیان می‌کنند که غیرقابل قبول است. می‌توانم کانادا را به عنوان نمونه بیاورم. اخیرا مطلع شدیم که وزارت امور خارجه کانادا بیانیه‌ای در مورد جمهوری آذربایجان و امور داخلی ما صادر کرده است. با چه حقی؟ چه کسی به آن حق داده است؟ آیا این کشور ابرقدرت است و ما نمی‌دانستیم؟ شاید هم دومین ابرقدرت جهان است؟ لوکزامبورگ، ابرقدرت دوم ظاهر شده و ما از آن آگاهی نداشتیم؟ به امور خودتان بپردازید.»

وی ادامه داد: «من اظهارات وزارت خارجه فرانسه را تکذیب می‌کنم. ما بارها خواسته‌های خود را به طرف فرانسوی ابراز کرده ایم که در امور ما دخالت نکنند. بروید و به امور خود بپردازید! نماینده سنای فرانسه وارد ایروان می‌شود و اعلام می‌کند که سنای فرانسه قره باغ کوهستانی را به رسمیت می‌شناسد. هنگامی که ما در این مورد شکایت می‌کنیم، به ما گفته می‌شود که توجه نکنید، این یک نهاد قانونگذار است و منعکس کننده نظرات دولت فرانسه نیست. آیا وزارت امور خارجه فرانسه نیز منعکس کننده مواضع دولت است؟ این بیانیه‌ها چیست؟ بروید و به امور خودتان بپردازید.»

علی اف درباره واکنش جامعه جهانی نسبت به «پارک غنائم جنگی» که اخیراً در باکو افتتاح شد، گفت: «لاک پشت‌های سران کشته شده جنبش ملی الجزایر در موزه‌های فرانسه به نمایش گذاشته شده است. خود را در آینه نگاه کنید. چند بار باید این حرف را بزنم؟ من باید به روزنامه نگاران و سیاستمداران خارجی بگویم که سکوت کنید و به امور خودتان بپردازید. آنها نیز دچار مشکل شده‌اند. آنها در مشکلات خود غوطه ورند و هزاران مشکل دارند.»

در جریان نبرد باکو ایروان، کشورهای یاد شده از ارمنستان حمایت کردند.  جمهوری آذربایجان اخیرت در اعتراض به مصوبه سنای فرانسه  سفیر این کشور را احضار و اعتراض باکو به پاریس را  ابلاغ کرد.

 وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اخیرا با صدور بیانیه‌ای به وزرای  خارجه فرانسه و کانادا هشدار داد که ادامه رویکرد مغرضانه، به اعتماد دو طرف آسیب جدی وارد میکند. کانادا و فرانسه از باکو خواسته بودند همه‌ اسرای جنگی ارمنستان  را آزاد کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت