بازگشت آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل

کد خبر: 1102954

مجمع عمومی سازمان ملل امروز آمریکا را به عنوان یکی از ۱۸ عضو شورای حقوق بشر معرفی کرد.

فرانس ۲۴ در گزارشی اعلام کرد که پس از گذشت ۳ سال و نیم از خروج یک‌جانبه دولت پیشین آمریکا به ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» آمریکا بار دیگر به شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌پیوندد.

دولت ترامپ با ادعای آن‌که شورای حقوق بشر سازمان ملل رویکردی جانبدارانه درقبال رژیم اشغالگر داشت، در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) این نهاد را ترک کرد.

امروز مجمع عمومی سازمان ملل متحد نمایندگانی از ۱۸ کشور را به عنوان اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل معرفی کرد و آمریکا یکی از این اعضا است.

بنابراین دوره ۳ ساله این شورا از اول ژانویه (۱۱ دی) آغاز خواهد شد. کشور‌های عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل برای هر دوره طی یک رأی‌گیری مخفی انتخاب می‌شوند.

آمریکا در دوره کنونی با کسب ۱۶۸ رأی موافق از ۱۹۳ رأی کلی، یکی از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل شد.

پیش از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر، چین نفوذ بیشتری در این نهاد در طول ۳ سال گذشته پیدا کرد و اکنون باید دید آمریکا در دوره دولت «جو بایدن» در این نهاد به چه صورت عمل خواهد کرد.

آمریکا در حالی به این نهاد می‌پیوندند که اقدامات ناقض حقوق بشرش همواره آوازه جهانی داشته است.

به طور مثال، به تازگی «ژو گویشیانگ» سخنگوی منطقه خودمختار سین کیانگ در شمال غربی چین از رسانه‌های غربی و ناظران ضد چین به دلیل دروغ‌هایشان در ارتباط با نقض حقوق بشر در این منطقه انتقاد و اعلام کرد: «غرب به جای انتقاد از دیگران، به موارد نقض حقوق بشر خود رسیدگی کند.»/باشگاه خبرنگاران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها