چین هشدار نهائی خود را به خطاب به آمریکا صادر کرد

کد خبر: 1165984

وزارت خارجه چین دقایقی پیش از ورد احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، هشدار نهائی خود را خطاب به واشنگتن صادر کرد.

چین هشدار نهائی خود را به خطاب به آمریکا صادر کرد

وزارت خارجه چین دقایقی پیش از ورد احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، هشدار نهائی خود را خطاب به واشنگتن صادر کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه چین هم اکنون یعنی دقایقی پیش از ورد احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، هشدار نهائی خود را خطاب به واشنگتن صادر کرد.

در بیانیه کوتاه صادره از سوی وزارت خارجه چین در این خصوص آمده است: سفر پلوسی به تایوان یک مداخله آشکار در امور داخلی چین خواهد بود و رویدادهای بسیار جدی و عواقب ناگواری را در پی خواهد داشت.

این در حالیست که ساعاتی پیش اعلام شده بود که هواپیمای آمریکا که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور را به مالزی انتقال داده بود، پس از برخاستن از کوالالامپور پیش از آنکه به سمت شمال در مسیر فیلیپین تغییر مسیر دهد، به سمت بورنئو جهت گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، البته تا لحظه مخابره این خبر مشخص نشده بود که آیا نانسی پلوسی و هیأت همراه وی در میان سرنشینان این هواپیما بوده اند یا خیر.

منابع آگاه در این باره خبر دادند که این هواپیما ساعت ۱۵:۴۲ دقیقه (به وقت محلی) کوالالامپور را ترک کرد و به سمت شرق رو به سمت بورنئو در مسیری که از دریای جنوبی چین عبور می‌کند، به پرواز درآمد.

یک فروند هواپیمای دیگر نیروی هوایی آمریکا نیز صبح امروز وارد کوالالامپور شد. هواپیمای دوم هنوز پایتخت مالزی را ترک نکرده است.

تنش‌ها میان چین و آمریکا در ارتباط با سفر احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور به جزیره تایوان بالا گرفته است.

وب‌سایت «فلایت رادار ۲۴» که به صورت زنده مسیر حرکت هواپیماهای مسافربری را نشان می‌ دهد پیشتر اعلام کرد که هواپیمای حامل «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم اکنون در مسیر تایوان قرار دارد.

بنا بر گزارش رسانه‌های محلی تایوان، همزمان با نزدیک شدن هواپیمای نانسی پلوسی به آسمان این جزیره، دو سایت دولتی تایوان هدف حمله سایبری قرار گرفته و ارتش چین در حال استقرار موشک های بالستیک در استان «فوجیان»، نزدیک مرزهای تایوان است. گشت زنی همزمان هواپیماهای شناسایی جزیره تایوان و چین در مناطق مرزی یکدیگر هم آغاز شده اشت.

هواپیمای نانسی پلوسی در حال حرکت به سمت تایوان است

دور تازه تنش‌ ها بین واشنگتن و پکن از چند روز پیش و با اعلام خبرِ تصمیم رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به جزیره خودمختار تایوان آغاز شد.

علی‌رغم اینکه در بیانیه روز یکشنبه دفتر نانسی پلوسی اعلام شد او و هیئت همراه در سفر به کشورهای آسیای شرقی به کشورهای سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن سفر خواهند کرد و در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به سفر این هیئت آمریکایی به تایوان نشده بود، روز دوشنبه رسانه‌های محلی تایوان اعلام کردند رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز سه شنبه ساعت ۲۲ (به وقت محلی و حدود ۱۸:۳۰ به وقت تهران) برای دیدار با مقامات تایوان وارد این جزیره خواهد شد./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها