سفر پلوسی به تایوان/ واکنش آمریکا به تهدیدات چین

کد خبر: 1166026

هماهنگ کننده راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که دلیلی برای تشدید تنش با چین با توجه به سفر نانسی پلوسی به تایوان وجود ندارد.

سفر پلوسی به تایوان/ واکنش آمریکا به تهدیدات چین

به گزارش تاس، «جان کربی»، هماهنگ کننده راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده دلیلی برای تشدید تنش با چین با توجه به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان نمی بیند.

وی گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که پکن یک سفر مطابق با سیاست آمریکا را به بحران یا درگیری تبدیل کند یا از آن به عنوان بهانه‌ای برای افزایش فعالیت‌های نظامی و تهاجمی در تنگه تایوان استفاده کند». وی افزود: پلوسی تمام شایستگی این دیدار را دارد و این دیدار با سیاست آمریکا هماهنگ است.

این مقام آمریکایی همچنین متعهد شد که دولت ایالات متحده مراقب این است که سفر پلوسی به تایوان امن و محافظت شده باشد.

سفر پلوسی اولین دیدار یک مقام عالی رتبه آمریکا از جزیره تایوان در ۲۵ سال گذشته است. پکن بارها به طرف آمریکایی هشدار داده است که چنین اقداماتی درباره تایوان بی پاسخ نخواهد ماند و به اقدامات سختگیرانه ای منجر خواهد شد. در همین حال، واشنگتن می‌گوید که پکن ممکن است اقداماتی مانند انجام مانورهای نظامی یا پرتاب موشک را انجام دهد که منجر به بحران شود.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین در پی سفر پلوسی به جزیره تایوان که همراه با نقض سیاست چین واحد به انجام رسید، با صدور بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه چین در این خصوص آمده است: سفر «نانسی پلوسی» به تایوان اقدام تحریک آمیز سیاسی بزرگی به شمار می‌آید و پکن مخالفت صریح خود را با آن اعلام می‌کند.

به گزارش العربیه، پکن ضمن محکوم کردن بدعهدی عمدی آمریکا به اصل «چین واحد» تصریح کرد که آمریکایی‌ها در ارتباط با مسأله تایوان با آتش بازی می‌کنند.

این در حالیست که در ادامه تنش‌آفرینی های واشنگتن علیه پکن، هواپیمای حامل «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با نقض سیاست «چین واحد»، وارد جزیره تایوان شد.

پیشتر نیز اعلام شده بود که فرودگاه «سونگشان» در شهر تایپه واقع در جزیره تایوان آماده استقبال از «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا است.

منبع: مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها