کاخ سفید: تأیید دی‌‌ان‌ای «الظواهری» را نداریم

کد خبر: 1166078

در حالی که ابهاماتی درباره ادعای کشتن سرکرده القاعده در کابل وجود دارد، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت کاخ سفید برای کشتن «ایمن الظواهری» در حمله پهپادی در کابل تأیید بصری دارد و به دی‌‌ان‌ای الظواهری دسترسی ندارد.

 در حالی که ابهاماتی درباره ادعای کشتن سرکرده القاعده در کابل وجود دارد، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اظهار داشت کاخ سفید به دی‌‌ان‌ای الظواهری دسترسی ندارد.

«جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در یک گفتگوی تلویزیونی گفت کاخ سفید برای کشتن «ایمن الظواهری» سرکرده القاعده در حمله پهپادی در کابل تأیید بصری دارد و نیازی به تأیید بیشتر نیست.

کربی به «سی‌ان‌ان» گفت: ما تأیید دی‌‌ان‌ای نداریم و قرار نیست این تأیید را بگیرم، چرا که بر اساس منابع و روش‌های متعددی که اطلاعات را جمع‌آوری کرد‌یم، به آن نیازی نداریم.

وی افزود: حضور الظواهری در کابل نقض توافقنامه دوحه است و حمله به آنها (طالبان) نشان می‌دهد ما چقدر در مورد تمایل خود برای اینکه افغانستان بار دیگر هرگز به پناهگاه امن برای شروع حملات علیه ما تبدیل نشود، جدی هستیم و به آنها نشان می‌دهد که تا چه حد می‌توانیم این کار را بدون حضور نظامی در میدان انجام دهیم.

کربی در حالی تصریح کرده که واشنگتن نیازی به تأیید دی‌‌ان‌ای الظواهری ندارد که مرگ سرکرده القاعده در رسانه‌های داخلی آمریکا نیز با ابهاماتی روبه‌رو است.

«فاکس نیوز» با ایجاد پرسش‌هایی درباره این حمله نوشت چرا این حمله اکنون اتفاق افتاد؟ بدون هیچ رسانه غربی در افغانستان، مردم آمریکا چگونه می‌توانند مطمئن باشند که دقیقاً چه اتفاقی افتاده است؟ آیا می‌توانیم تأیید کنیم ایالات متحده واقعاً الظواهری را به هلاکت رسانده و اینکه تلفات غیرنظامی نداشته است؟

نکته مهمی دیگری که درباره این حمله مورد توجه منابع آمریکایی قرار گرفته است، اینکه زمان این حمله، به طور عجیبی مصادف است با یک سال پس از فرار و خروج فاجعه بار بایدن از افغانستان و سه ماه قبل از انتخابات میان دوره‌ای نوامبر!

منبع: تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها