رویکرد نگاه به آفریقا در دولت رئیسی

کد خبر: 1174334

العربی: توسعه روابط با کشورهای آفریقایی از محورهای دولت رئیسی است

رویکرد نگاه به آفریقا در دولت رئیسی

 یک وبگاه انگلیسی در مطلبی به تلاش دستگاه دیپلماسی ایران در تقویت روابط با کشورهای آفریقایی پرداخت و نوشت، ایران به تازگی تماس با کشورهای قاره آفریقا را افزایش داده است.

وبگاه «العربی» روز دوشنبه نوشت، تهران در تحقق اهداف اقتصادی و راهبردی خود در آفریقا پیشرفت‌هایی داشته و احتمالاً حتی در صورت احیای برجام، حضور گسترده‌ای در این قاره خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، از آنجایی که مذاکرات احیای برجام نتوانسته پیشرفتی به همراه داشته باشد، ایران مایل است موقعیت خود را در سایر نقاط جهان تثبیت کند. آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران اخیرا با تاکید بر لزوم بازنگری در روابط تصریح کرد که آفریقا یکی از محورهای اصلی سیاست خارجی دولت وی بوده و ایران شریک قابل اعتماد کشورهای آفریقایی بوده است.

* فرصت‌های تجاری در قاره آفریقا

این وبگاه نوشت، قاره آفریقا مملو از فرصت‌هاست و می‌تواند به ایران کمک کند تا نفوذ خود را چه در سطح منطقه‌ای و چه در سطح جهانی گسترش دهد و همچنین بازارهای جایگزین و فرصت‌های تجاری را فراهم کند.

در همین زمینه اخیرا یک هیات تجاری ۶۰ نفره از موریس در ۱۶ اوت (سه شنبه ۲۵ مرداد) برای ارتقای روابط به ایران سفر کرد و چند روز بعد«حسین امیرعبداللهیان»  وزیر خارجه  ایران در نخستین سفر خود به آفریقا از زمان تصدی این سمت عازم این قاره شد. امیرعبداللهیان به مالی، تانزانیا و زنگبار سفر کرد و چند نشست در سطح عالی با سران آفریقا همراه با تیمی از کارشناسان اقتصادی برگزار کرد.

در ادامه این مطلب آمده است، چندین عامل اصلی پشت حضور رو به رشد ایران در آفریقا وجود دارد. در وهله اول، مانند طرح‌ «نگاه به شرق»، ارتباط با آفریقا می‌تواند به بهبود وجهه جهانی ایران کمک کند.

* رویکرد نگاه به آفریقا در دولت رئیسی

یک دیپلمات اروپایی مستقر در «اسلام آباد» گفت،: سفر اخیر عبداللهیان به آفریقا را باید در چارچوب رویکرد جدید به  سمت کشورهای آفریقایی خواند که رئیسی پس از ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۱ ارتقا داد. در وهله دوم در گذشته روابط اقتصادی با آفریقا به ایران برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی کمک کرده است.

پروفسور«مایکل تانچوم» عضو «اندیشکده خاورمیانه» و عضو ارشد موسسه مطالعات اروپا و امنیت اتریش گفت که گسترش حضور ایران در آفریقا بر اساس سیاست مبتنی بر همبستگی ضد غربی و جستجوی فرصت‌های اقتصادی برای دور زدن تاثیر تحریم‌هاست.

در ادامه این مطلب آمده است، حتی اگر برجام احیا و تحریم‌ها برداشته شوند، ایران از ارتباطات آفریقایی خود سود بیشتری خواهد برد. با وجود حجم مبادلات تجاری کشورهای آفریقایی به ارزش یک هزار میلیارد دلار، تجارت آنها با ایران کمتر از یک میلیارد دلار است.

*کشورهای آفریقایی حامیان ایران در مجامع جهانی

«محمدصادق قنادزاده» رئیس اداره امور آفریقا در سازمان «توسعه تجارت ایران» گفته است که تا سال آینده مراکز تجاری در آفریقا از ۳ به ۱۰ مرکز افزایش خواهد یافت.

به نوشته این وبگاه، مزایای ارتباط بیشتر ایران با کشورهای آفریقایی این است که کشورهای آفریقایی در سازمان ملل و سایر سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی حمایت بیشتری از ایران می‌کنند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها