حمایت پلوسی از ارمنستان

کد خبر: 1175324

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز (یکشنبه) گفت، واشنگتن حملات مرگبار جمهوری آذربایجان علیه ارمنستان را محکوم می‌کند.

حمایت پلوسی از ارمنستان

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز (یکشنبه) گفت، واشنگتن حملات مرگبار جمهوری آذربایجان علیه ارمنستان را محکوم می‌کند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با محکوم کردن حملات مرگبار جمهوری آذربایجان علیه ارمنستان گفت: ایالات متحده یکی از روسای گروه مینسک شورای امنیت و همکاری اروپاست که چندین بار گفته هیچ راه حل نظامی برای درگیری بین ایروان و باکو وجود ندارد.

وی همچنین بیان کرد، واشنگتن نگران تضمین توسعه دموکراتیک ارمنستان، حاکمیت و تمامیت ارضی آن است و برای حمایت از این کشور ابراز آمادگی می‌کند.

به گفته فرانک پالون، یکی از اعضای کنگره آمریکا این کشور از بابت ائتلاف امنیتی ارمنستان با روسیه آگاه است اما می‌خواهد به ایروان در این مورد کمک کند.

تنش‌ها در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ساعات اولیه روز سه شنبه گذشته شدت گرفت. دولت باکو گفته که در واکنش به اقدامات تحریک آمیز ارمنستان، دست به واکنش نظامی زده است.

دو کشور سه شنبه صبح و پس از میانجی‌گری روسیه با آتش بس موافقت کردند.

پلوسی، جمهوری آذربایجان را محکوم کرد

پلوسی، جمهوری آذربایجان را محکوم کرد

ایسنا

 پلوسی: آمریکا نگران نفوذ روسیه بر ایروان است

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز در ایروان با محکوم کردن حمله آذربایجان به حاکمیت و مرزهای ارمنستان، تاکید کرد که واشنگتن نگران نفوذ روسیه و امنیت ارمنستان است و آماده کمک به این کشور است، ولی انتخاب با خود مقامات ایروان است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "نانسی پلوسی"، رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا امروز، یکشنبه، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ایروان در پاسخ به این سئوال که آیا ایالات متحده انتظار دارد ارمنستان از پیمان امنیت جمعی و منطقه نفوذ روسیه خارج شود و در این صورت آمادگی دارد امنیت این کشور را تضمین کند، گفت: «ایالات متحده بشدت نگران امنیت ارمنستان است و تمایل دارد در این زمینه به مقامات ایروان کمک کند.»

پلوسی افزود: "دموکراسی، حاکمیت و تمامیت ارضی ارمنستان برای ما بسیار اهمیت دارد. دقیقاً ما در اینجا هستیم تا کمک‌های عملی خود را ارائه دهیم، ولی انتخاب با خود مقامات ایروان است. ما اینجا هستیم تا آمادگی خود را اعلام کنیم."

فرانک پالون، نماینده دیگر کنگره آمریکا نیز در این زمینه یادآور شد: "ایالات متحده  از مشارکت ارمنستان در سازمان پیمان امنیت جمعی و با روسیه آگاه است و نمی‌خواهد در این باره صحبت خاصی کند، ولی مقامات واشنگتن نگران نفوذ روسیه و تامین امنیت ارمنستان است و مایل است در این زمینه به ارمنستان کمک کند."

نانسی پلوسی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری در ایروان، تاکید کرد که کنگره ایالات متحده حمله آذربایجان به حاکمیت و مرزهای ارمنستان را محکوم می‌کند. وی گفت: «ما به نمایندگی از تمامی اعضای کنگره، حملات مرگبار آذربایجان علیه ارمنستان را محکوم می‌کنیم. ایالات متحده به عنوان رئیس مشترک گروه مینسک در سازمان امنیت و همکاری اروپا از مدت‌ها قبل و به صراحت اعلام کرده که هیچ راه حل نظامی برای مناقشه بین ایروان و باکو وجود ندارد.»

پلوسی افزود که ایالات متحده به نظارت بر تحولات منطقه قفقاز ادامه داده و به دنبال راه حلی اصولی و طولانی مدت برای این مناقشه است.

ایروان بر نقش کلیدی آمریکا در حیات سیاسی و اقتصادی ارمنستان تاکید کرد

آلن سیمونیان، رئیس مجلس ملی (پارلمان) ارمنستان نیز در دیدار با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به نوبه خود بر نقش کلیدی ایالات متحده در حیات سیاسی و اقتصادی این جمهوری تاکید کرد.

بر اساس اطلاعات منتشره در سایت پارلمان ارمنستان آمده است: «رئیس مجلس ملی ارمنستان یادآور شد که ایالات متحده جایگاهی کلیدی و مهمی در زندگی سیاسی و اقتصادی ارمنستان دارد.»

این مقام پارلمانی یادآور شد که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به ایروان در یکی از سخت ترین دوره‌ها برای ارمنستان انجام شده و از این لحاظ بسیار ارزشمند است. وی توضیحات مفصلی درباره دور جدید درگیری مرزی بین ارمنستان و آذربایجان به میهمانان آمریکایی داده و باکو را به آغاز این مناقشه متهم کرد.

رئیس پارلمان ارمنستان همچنین گفت که ایالات متحده باید تحریم هایی را علیه آذربایجان به دلیل اقدامات باکو در مرز ارمنستان اعمال کند.

نانسی پلوسی شب گذشته، شنبه برای سفر کاری وارد پایتخت ارمنستان شد. در بیانیه‌ای که دفتر او منتشر کرد، آمده است که "این سفر نماد قدرتمندی از عزم تزلزل ناپذیر ایالات متحده برای موجودیت ارمنستانی صلح آمیز، مرفه و دموکراتیک و تبدیل قفقاز به منطقه ای باثبات و صلح آمیز است."

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها