توئیت وزیر خارجه اتریش درباره دیدار با امیرعبداللهیان

کد خبر: 1176351

وزیر امور خارجه اتریش در پیامی توییتری با اشاره به دیدار خود با وزیر امور خارجه ایران گفت که در این دیدار بر ضرورت بازگشت به برجام تاکید کرده است.

 توئیت وزیر خارجه اتریش درباره دیدار با امیرعبداللهیان

 «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش در پیامی توییتری به دیدار خود با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران اشاره کرد.

وی در این پیام نوشت: «تبادل (نظر) شفافی با وزیر امور خارجه ایران داشتم. گفت‌وگوهای دوجانبه شامل این موارد بود: روابط کنسولی و ضرورت بازگشت به برجام. ببر احترام به حصوص بشر به خصوص زنان تاکید شد و نگرانی عمیق درباره مرگ مهسا امینی ابراز شد. تحقیقات کامل لازم است».

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه از پنجشنبه گذشته، ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و روز دوشنبه ۱۷ مرداد با پرواز هیئت‌های شرکت‌کننده به پایتخت‌ها به پایان رسید.

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

بایدن در شرایطی سال ۲۰۲۱ بر سر کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام مانده بود.  این سیاست علاوه بر ناکامی در شکل دادن به یک توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد تفرقه در روابط میان کشورهای دو سوی آتلانتیک، به خطر افتادن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و مهم‌تر از همه تقویت جریان استکبارستیز در ایران شد.

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها