توافق گازی سران کشورهای اروپایی

کد خبر: 1181088

سران کشورهای اروپایی روز گذشته بعد از نشستی طولانی روی طرح تعیین سقف برای قیمت گاز و خرید مشترک گاز برای مهار قیمت ها به توافق رسیدند.

توافق گازی سران کشورهای اروپایی

روزنامه "تاگس شاو" آلمان در مطلبی نوشت: سران کشورهای اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند که روی طرح تعیین سقف قیمت گاز برای مهار قیمت‌های بالا کار کنند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پس از حدود ده ساعت مذاکره در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، شب گذشته گفت: ما مکانیزم اصلاح بازار را برای محدود کردن دوره‌های افزایش قیمت گاز معرفی خواهیم کرد.

وی تاکید کرد که نهاد تحت ریاست او با وزرای کشورهای اتحادیه اروپا در مورد یک پیشنهاد قانونی در این باره همکاری خواهد کرد. در بیانیه پایانی اجلاس سران به طور خاص به کریدور قیمت پویای موقت برای تجارت گاز اشاره شده و در عین حال تاکید شده که با این حال، این نباید امنیت عرضه را به خطر بیندازد. علاوه بر این قرار است یک تحلیل هزینه و فایده برای سقف قیمت گاز مورد استفاده برای تولید برق انجام شود. بر این اساس حداکثر قیمت نباید منجر به افزایش مصرف گاز شود.

در عین حال اولاف شولتز، صدراعظم گفت: هنوز تردیدهای زیادی در مورد این مسئله وجود دارد که آیا امکان تعیین سقف بالای قیمت گاز در اروپا همانطور که در اسپانیا و پرتغال شکل گرفته است وجود دارد. کشورهایی مانند آلمان و دانمارک با این موضوع مخالفت کردند و از جمله استدلال کردند که این امر می‌تواند امنیت عرضه را به خطر بیندازد.

در این نشست همچنین شولتز و همکارانش اصولاً از آخرین پیشنهاد قانونی کمیسیون اتحادیه اروپا برای ایجاد امکان خرید مشترک گاز حمایت کردند. در اصل، بیش از نیمی از کشورهای اتحادیه اروپا از سقف قیمت گاز اروپا حمایت می کنند.

چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، صبح امروز در توییتر نوشت که نشست سران با تدبیری برای مهار قیمت انرژی برای خانوارها و شرکت‌ها موافقت کرده است. به گفته اولاف شولتز، صدراعظم فدرال آلمان کشورها همچنین در مورد خرید مشترک گاز به توافق رسیده‌اند که برخی از آنها باید به پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا اجباری باشد. شولتز گفت: من فکر می‌کنم این تحول خوبی است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها