توصیه ترکیه به آمریکا برای کاهش قیمت حامل‌های انرژی

کد خبر: 1181324

وزیر امور خارجه ترکیه خطاب به آمریکا گفت اگر می‌خواهیم قیمت حامل‌های انرژی کاهش یابد باید تحریم علیه کشورهای تولید کننده نفت برداشته شود.

توصیه ترکیه به آمریکا برای کاهش قیمت حامل‌های انرژی

وزیر امور خارجه ترکیه خطاب به آمریکا گفت اگر می‌خواهیم قیمت حامل‌های انرژی کاهش یابد باید تحریم علیه کشورهای تولید کننده نفت برداشته شود.

«مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه گفت که آمریکا باید از تهدید عربستان سعودی به دلیل قیمت‌های بالای نفت جلوگیری کرده و راه‌های دیگری برای حل مشکل پیدا کند.

وی که این سخنان را در شهر مرسین مطرح می‌کرد، گفت: «قلدری علیه عربستان سعودی نامربوط است. ما نیز با مشکلات مشابهی در بهای انرژی مواجه هستیم اما کسی را تهدید نمی‌کنیم».

چاوش اوغلو اضافه کرد: «شما نمی‌توانید این مشکل را تنها با تهدید کردن یک کشور حل کنید. شما باید اجازه دهید تولید کنندگان نفت به تولید بازگردند».

وی به تحریم‌های اعمالی واشنگتن علیه ایران و ونزوئلا، دو تولیدکننده بزرگ نفت اشاره داشته است.

چاوش اوغلو با درخواست از آمریکا برای برداشتن تحریم‌ها گفت: «اگر می‌خواهیم قیمت‌ها افت کند، تحریم‌ها علیه کشورها را برداشته تا تولیدات خود را به بازار عرضه کنند».

بحران انرژی در اروپا و آمریکا و افزایش بهای نفت و گاز در این کشورها در پی اعمال تحریم‌های گسترده علیه روسیه به بهانه اجرای عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس و آغاز جنگ با اوکراین، رخ داد. مسکو نیز برای تلافی تحریم‌های یکجانبه غرب، ضمن قطع صادرات گاز به تعدادی از کشورهای اروپایی، خواستار پرداخت هزینه واردات انرژی از روسیه به واحد پول «روبل» شد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین نیز پیشتر با بیان اینکه اوپک پلاس سازمانی مسئول است که خواهان ثبات در بازارهای انرژی است، گفت تصمیم اعضای آن برای کاهش تولید نفت نیز با هدف تثبیت بازار جهانی بود.

اقدام اوپک پلاس در کاهش تولید نفت در بحبوحه بحران انرژی غرب، باعث شد «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دستور عرضه ۱۵ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت این کشور به بازارهای جهانی را صادر کند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها