واکنش متفاوت مسکو به فروش ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه

کد خبر: 1182351

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت آمریکا چهار سال است که بعد از خروج از برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران را نقض کرده است.

واکنش متفاوت مسکو به فروش ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه

 «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل چهارشنبه (۲۶ اکتبر) گفت آمریکا چهار سال است که بعد از خروج از برجام قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران را نقض کرده است.

این دیپلمات روس با بیان این که «هیأت‌های غربی بار دیگر نفاق آشکار و استانداردهای دوگانه نشان می‌دهند»، افزود: خود را به عنوان حامیان اصلی منشور سازمان ملل معرفی می‌کنند و درخواست‌هایی را برای حمایت از اصول منشور سازمان ملل در قطعنامه‌های مختلف مجمع عمومی وارد کرده و سایر اعضای سازمان ملل را به نقض آن متهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، نبنزیا گفت: اما زمانی که به نفع آ‌ن‌هاست، همان اعضای شورای امنیت که دقیقاً دو هفته پیش اینجا پرشور خواستار دفاع از منشور سازمان ملل شدند، امروز آشکارا آن را نقض می‌کنند و به دبیرخانه سازمان ملل برای انجام همین اقدام فشار می‌آورند.

وی در ادامه اظهار داشت در مورد ایالات متحده که از زمان خروج از برجام در سال ۲۰۱۸، چهار سال است قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده، سطح بی‌سابقه‌ای از نادیده گرفتن منشور و قطعنامه‌های شورای امنیت است. نبنزیا افزود: متاسفانه دبیرخانه (سازمان ملل) در برابر این فشارهای سیاسی به شکلی آشکار مقاومت ضعیفی دارد.

شورای امنیت سازمان ملل بامداد پنجشنبه جلسه‌ای را با موضوع جنگ اوکراین و به درخواست کشورهای غربی برای بررسی ادعاها درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حمله به این کشور برگزار کرد. «لیزا کارتی» معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل با تکرار اتهام‌زنی‌های بی‌اساس علیه تهران، در این نشست مدعی شد: ایران برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه داده است. کارتی همچنین ادعا کرد روسیه سازمان ملل را تهدید می‌کند و به دنبال ایجاد مانع و اخلال در کار این سازمان است.

واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در نشست شورای امنیت تصریح کرد «دبیرکل سازمان ملل صلاحیتی برای تحقیق درباره استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین [در جنگ اوکراین] را ندارد».

«امیرسعید ایروانی» نماینده ایران در سازمان ملل هم در واکنش به این اتهام‌زنی‌ها گفت ایران هیچی سلاحی برای استفاده در درگیری اوکراین، چه قبل و چه بعد از درگیری در اختیار طرفین قرار نداده است.

طی روزهای اخیر مقام‌های ارشد اروپایی و آمریکایی مدعی شدند که روسیه از پهپادهای انتحاری ایرانی برای حملات اخیر به کی‌یف و زیرساخت‌های انرژی اوکراین استفاده کرده است. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به این ادعاها گفت که موضوع خرید پهپاد از ایران به طور جعلی و ساختگی در رسانه‌های آمریکایی مطرح شده است.

«کنستانتین ورونتسوف» معاون بخش منع اشاعه و کنترل تسلیحات در وزارت امور خارجه روسیه هم گفت داستان‌هایی که درباره فروش ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه مطرح می‌شود، برای نابودی نهایی برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها