واکنش های بین الملل به حمله تروریستی شیراز | بحرین؛ ترکیه و ارمنستان

کد خبر: 1182360

وزارت خارجه بحرین حمله تروریستی شاهچراغ را محکوم کرد.

واکنش های بین الملل به حمله تروریستی شیراز | بحرین؛ ترکیه و ارمنستان

وزارت خارجه بحرین حمله تروریستی شاهچراغ را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی بحرین، وزارت خارجه این کشور در بیانیه ای حمله تروریستی شیراز را به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه بحرین تاکید کرد که این اقدام تروریستی در تضاد با تمام ارزش های دینی و اخلاقی و انسانی است.

در این بیانیه آمده است که بحرین مخالف هرنوع افراطی گری، خشونت و تروریسم است.

وزارت خارجه بحرین همچنین این حادثه را به خانواده جان باختگان تسلیت گفت و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل کرد.

لبنان خواستار مجازات عاملان حمله تروریستی شیراز شد

وزارت خارجه لبنان در بیانیه ای حمله تروریستی شیراز را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی لبنان، وزارت خارجه این کشور در بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در حرم شاهچراغ شیراز خواستار محاکمه و مجازات عاملان این اقدام جنایتکارانه شد.

وزارت خارجه لبنان همچنین این حادثه را به دولت و ملت ایران و خانواده های جان باختگان تسلیت گفت و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل کرد.

واکنش ترکیه و ارمنستان به حادثه تروریستی شیراز

وزارت‌خانه‌های امور خارجه ترکیه و ارمنستان در پیام‌هایی حمله تروریستی در حرم شاه‌چراغ را تسلیت گفتند.

به گزارش ایسنا به نقل از المیادین، وزارت امور خارجه ترکیه در ‌پیامی حمله تروریستی روز چهارشنبه به حرم احمدبن موسی‌ (ع) در شیراز را محکوم و با خانواده‌های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: تسلیت صمیمانه و همدردی خود را به دلیل حمله تروریستی به حرم شاه‌چراغ در شیراز به مردم و دولت ایران اعلام می‌کنیم و برای مجروحان حادثه آرزوی شفای عاجل داریم.

روز چهارشنبه در پی یک حمله تروریستی به حرم مطهر احمد بن موسی‌ (ع) در شیراز ۱۵ نفر جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی از هم‌وطنانمان نیز مجروح شدند.

پیش از این ونزوئلا، جمهوری آذربایجان، عمان، قطر، مصر و دبیرکل سازمان این حمله را به دولت و مردم ایران تسلیت گفتند.

 واکنش‌های ‌بین‌المللی به اقدام تروریستی در شاهچراغ شیراز

در پی اقدام تروریستی در بارگاه شاهچراغ شیراز کشورهایی از جمله روسیه، چین، فنلاند، بحرین، امارات و همچنین سیدحسن نصرالله و گوترش واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند، ولی مدعیان حقوق بشر همچنان ساکتند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، عصر روز چهارشنبه چهارم آبان یک فرد مسلح با ورود به حرم مطهر شاهچراغ احمد بن موسی -علیهماالسلام- به سمت زائران شلیک کرد.

براساس آخرین آمار و تا این لحظه در این عملیات تروریستی ۱۵ نفر شهید و ۲۶ نفر زخمی شده‌اند که یک زن و دو کودک هم جزء قربانیان‌ این اقدام تروریستی هستند. در همین زمینه خبرگزاری فرانسه و همچنین خبرگزاری رویترز اعلام کردند که داعش مسئولیت این اقدام تروریستی را برعهده گرفته است.

یک منبع آگاه در این خصوص به خبرنگار فارس اعلام کرد: نام عامل این حادثه تروریستی حامد بدخشان است و برخی منابع از غیر ایرانی بودن عامل این حرکت تروریستی خبر می‌دهند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب چهارم آبان ماه در این باره در توئیتر نوشت: شاه چراغ‬⁩ ایران به خون نشست. مدعیان دروغین ⁧‫حقوق بشر‬⁩ در پس اظهارات به ظاهر بشردوستانه و ادعاهای واهی خود، دقیقا همین صحنه‌های خشونت و به خاک و خون کشیدن مردم ⁧‫ایران‬⁩ را می‌خواستند. برای آنان هدف وسیله را توجیه می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در صفحه اینستاگرامش حمله تروریستی به زائران شاهچراغ را شلیک به ایران و ایرانیان خواند و گفت: تجربه نشان داده جایی که سیاست‌هایشان کارساز نباشد، اقدام تروریستی را انتخاب می‌کنند.

 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز در صفحه اینستاگرامش با بیان اینکه اطلاعات موثقی موجود است که دشمنان، پروژه چند لایه ناامن سازی ایران را طراحی کرده‌اند، گفت: اجازه نمی‌دهیم منافع و امنیت ملی ایران بازیچه دست تروریست‌ها و‌ مداخله‌گران خارجی مدعی حقوق بشر قرار گیرد.

 

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل هم در پی اقدام تروریستی در شاهچراغ اعلام کرد: آنهایی که امروز در مقابل این حمله تروریستی شنیع ساکت مانده‌اند، برای همیشه درباره حقوق بشر سکوت اختیار کنند. سید مهدی حسینی متین کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن با اشاره به اقدام تروریستی در شاهچراغ پرسید: اروپا، آمریکا و انگلیس که در چهار هفته اخیر با آشوبگران و اغتشاشگران همراهی کردند، این حمله وحشیانه را محکوم خواهند کرد؟

از زمان وقوع این حمله تروریستی شاهد واکنش‌هایی بودیم. از جمله «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل که این اقدام را محکوم کرد و به خانواده قربانیان، ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت.

امیرسعید ایروانی نماینده ایران در سازمان ملل هم در نشست شورای امنیت گفت: انتظار داریم شورای امنیت جنایت وحشتناک در حرم شاهچراغ را به صورت صریح و قوی محکوم کند.

«محمدعلی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن در پیامی این اقدام تروریستی را محکوم کرد و در پیامی در حساب توئیتر خود این حادثه تروریستی را به رهبری ایران و خانواد‌ه‌های شهدا تسلیت گفت و برای زخمی‌های این حادثه نیز از خداوند متعال شفای عاجل مسئلت کرد. وی افزود:«ما اطمینان داریم که این حادثه فجیع همبستگی فرزندان ملت ایران برای مقابله با توطئه‌های دشمنان ایران را بیشتر خواهد کرد». علاوه بر این، وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن با صدور بیانیه‌ای با ایران ابراز همدردی و همبستگی کرد.

جمهوری آذربایجان، ارمنستان، عمان و سوریه نیز به این اقدام تروریستی واکنش نشان دادند.

 

«آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان در پیامی توئیتری اعلام کرد: تسلیت و همدردی صمیمانه خود را به مردم و دولت ایران در پی حمله تروریستی در حرم شاهچراغ در شهر شیراز که منجر به فقدان ناگوار انسان‌های بی‌گناه شد را اعلام می‌کنیم. برای مجروحان آروزی شفای عاجل داریم.  وزارت خارجه جمهوری آذربایجان هم در توئیتر ضمن ابراز تاسف در پی حمله تروریستی در شاهچراغ، با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

وزارت خارجه عمان هم در بیانیه‌ای در محکومیت اقدام تروریستی در شاهچراغ، ضمن تسلیت به مردم و دولت ایران، بر موضع قاطع این کشور در محکومیت خشونت و تروریسم در همه اشکال آن تأکید کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز اقدام تروریستی در حرم شاهچراغ شیراز را محکوم و با ایران ابراز همدردی کرد.

سید عمار الحکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز این اقدام تروریستی را محکوم کرد و به رهبر انقلاب اسلامی و ملت ایران تسلیت گفت.دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق ضمن محکوم کردن جنایت تروریستی در شاهچراغ، خواستار مقابله با تحریک‌آفرینی علیه پیروان اهل بیت شد.

چین هم به این اقدام تروریستی واکنش نشان داد و سخنگوی وزارت خارجه چین نیز ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در شاهچراغ، گفت: پکن از تلاش دولت و مردم ایران در مبارزه با تروریسم و حفظ امنیت ملی این کشور حمایت می‌کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز در پیامی به آیت‌الله رئیسی به وی تسلیت گفت و ضمن ابراز همدردی، آمادگی کشورش برای افزایش همکاری با ایران در مبارزه با تروریسم را مورد تایید قرار داد.

 

وزارت خارجه ونزوئلا نیز حمله تروریستی در شیراز را محکوم کرد.

وزارت خارجه مصر ضمن محکوم‌کردن حمله تروریستی در شیراز و تسلیت به خانواده‌های قربانیان، خواستار اتحاد جامعه بین‌الملل برای مقابله با تروریسم شد.

علاوه بر این، وزارت خارجه ترکیه نیز به این اقدام تروریستی واکنش نشان داد و آن را شدیدا محکوم و با مردم و دولت ایران ابراز همدردی کرد.

وزارت خارجه‌های بحرین، امارات عربی متحده و لبنان نیز در بیانیه‌هایی این اقدام تروریستی را قویا محکوم کردند.

وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای حادثه تروریستی در شاهچراغ را محکوم و تأکید کرد: «این حادثه تروریستی با تمامی ارزش‌ها و اصول دینی، اخلاقی و انسانی منافات دارد». وزارت خارجه این کشور همچنین ضمن عرض تسلیت، همدردی خود با خانواده‌های قربانیان را اعلام و برای زخمی‌ها آرزوی شفای عاجل کرد. وزارت خارجه بحرین همچنین بر مخالفت خود با تمامی اشکال افراطی‌گری، خشونت و تروریسم تأکید کرد.

وزارت خارجه امارات هم در بیانیه خود آورده است: «دولت امارات بشدت این اقدامات جنایتکارانه را محکوم و مخالفت دائمی خود با تمامی اشکال خشونت و تروریسم که هدف از آن بر هم زدن امنیت و ثبات است و با ارزش‌ها و اصول انسانی منافات دارد، اعلام می‌کند».

وزارت خارجه لبنان نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی، خواستار محاکمه و مجازات عاملان این عملیات جنایتکارانه و مردود شد.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان حمله تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ (ع) را به رهبر معظم انقلاب و ملت ایران تسلیت گفت.

جنبش حماس هم به این اقدام تروریستی واکنش نشان داد و این حادثه را به رهبری جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران و خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و برای زخمی‌های این حادثه نیز از خداوند متعال شفای عاجل مسئلت کرد.

«پکا هاویستو» وزیر امور خارجه فنلاند هم در واکنش به حمله تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ، ضمن ابراز تاسف، گفت کشورش تروریسم را در همه اشکال و مظاهر آن به شدت محکوم می‌کند.

وزارت خارجه عراق هم به این حمله تروریستی واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

به گزارش فارس، تا لحظه تنظیم این گزارش مدعیان حقوق بشر از جمله سه کشور اروپایی که این روزها اقدام به صدور بیانیه‌های مداخله جویانه در امور داخلی ایران کرده بودند، سکوت اختیار کرده‌اند و واکنشی به این جنایت تروریستی نشان نداده‌اند.

بغداد حمله تروریستی شیراز را محکوم کرد

وزارت خارجه عراق حمله تروریستی در شاهچراغ را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وزارت خارجه عراق در بیانیه ای حمله تروریستی در شاهچراغ شیراز را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که دولت عراق مخالف هرگونه تروریسم خشونت و ایدئولوژی افراطی است.

وزارت خارجه عراق این حادثه را به دولت و ملت ایران و خانواده جان باختگان تسلیت گفت.

 

امارات حمله تروریستی شیراز را محکوم کرد

وزارت خارجه امارات حمله تروریستی شیراز را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی امارات، وزارت خارجه این کشور در بیانیه ای حمله تروریستی در حرم شاهچراغ شیراز را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که امارات این اقدامات جنایتکارانه و انواع خشونت و تروریسم که منجر به ناامنی و بی ثباتی می شود و در تضاد با ارزش های انسانی است را به شدت محکوم می کند.

وزارت خارجه امارات این حادثه را به دولت و ملت ایران و هم‌چنین خانواده جان باختگان تسلیت گفت و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها