تحویل پهپادهای «بیرقدار» ترکیه به ناتو

کد خبر: 1182665

لهستان، از اعضای ناتو به عنوان نخستین کشور عضو این ائتلاف از دریافت اسکادران پهپادهای «بیرقدار» ساخت ترکیه خبر داد.

تحویل پهپادهای «بیرقدار» ترکیه به ناتو

لهستان، از اعضای ناتو به عنوان نخستین کشور عضو این ائتلاف از دریافت اسکادران پهپادهای «بیرقدار» ساخت ترکیه خبر داد.

اولین دسته از پهپادهای «بیرقدار تی بی-2» روز جمعه  به ارتش لهستان تحویل داده شد.

به گزارش وبگاه  «تلویزیون دولتی لهستان»، لهستان اولین کشور اتحادیه اروپا و ناتو است که این پهپاد ساخت ترکیه را به دست آورده است.

وزارت دفاع لهستان اعلام کرد که اولین مجموعه از بیرقدار که به پایگاه هوایی «میروسلاویس» در غرب لهستان رسید، شامل ۶ فروند پهپاد و سه ایستگاه کنترل متحرک است. «ماریوش بلاشاک» وزیر دفاع لهستان گفت:«هیچ ارتش پیشرفته‌ای بدون هواپیماهای بدون سرنشین و بدون هواپیماهای بدون سرنشین جنگی وجود ندارد».

پهپاد آزمایش شده بیرقدار به ۲۴ کشوراز جمله لهستان عضو ناتو فروخته می‌‌شود. پهپادهای ارائه شده توسط شرکت دفاعی ترکیه در نبرد اوکراین و روسیه و نیز ارمنستان و جمهوری آذربایجان شرکت داشته‌اند.

این در حالی است که «سرگئی پاشینسکی» رئیس انجمن شرکت‌های دفاعی اوکراین اذعان کرده که پهپادهای بیرقدار ساخت ترکیه که رسانه‌های غربی از آن به عنوان تغییر دهنده معادلات در جنگ اوکراین یاد می‌کنند، به دلیل آسیب‌پذیری شدید در برابر سامانه‌های دفاع هوایی هیچ کارایی رزمی ندارند.

پاشینسکی گفت:  «شخصا با خرید این پهپاد  مخالف بودم، زیرا به شدت در برابر سامانه‌های دفاع هوایی آسیب‌پذیر هستند. اوکراین قبل از آغاز جنگ، پهپادهای بیرقدار زیادی داشت که همه آن‌ها ددر یک هفته سرنگون شدند. »

این مقام اوکراینی در ادامه توضیح داد که این پهپاد ک سلاح خودکفا نیست و نمی‌تواند به خودی خود کار کند زیرا در لحظه توسط سامانه‌های دفاع هوایی سرنگون می‌شود و کارایی رزمی ندارد.»

وبگاه «ایرلایو»  چندی قبل در این زمینه به نقل از  خلبانان اوکراینی نوشت که استفاده از پهپاد بیرقدار به دلیل پوشش گسترده  پدافند هوایی روسیه در مناطق عملیاتی کاهش یافته است. برخلاف ادعای ترکیه، برخی قطعات این پهپاد پیشرفته ساخت آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی است/خبرگزاری فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها