رایزنی هیأت‌های صهیونیستی و آمریکایی درباره ایران

کد خبر: 1187001

مقامٰ‌های وزارت جنگ رژیم صهیونیستی و آمریکا در روزهای گذشته در بیت‌المقدس دیدار کرده و درباره ایران به بحث و تبادل نظر پرداختند.

رایزنی هیأت‌های صهیونیستی و آمریکایی درباره ایران

مقام‌های وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته در بیت‌المقدس با مقام‌های وزارت دفاع آمریکا دیدار و درباره ایران گفت‌وگو کردند.

این دیدار در چارچوب نشست سالانه میان آمریکا و رژیم صهیونیستی موسوم به گفت‌وگوهای «گروه مشورتی سیاست‌های دفاعی» انجام شد.

رهبری هیأت آمریکایی را «کالین کان»، دستیار سیاسی وزیر دفاع آمریکا به عهده داشت. اعضای هیأت آمریکایی مقام‌هایی از پنتاگون، وزارت خارجه و سنت‌کام را شامل می‌شدند. ریاست هیأت صهیونیستی را «امیر اشل»، مدیر کل وزارت جنگ به عهده داشت.

روزنامه جروزالم‌پست نوشته محور اصلی این نشست «تهدیدهای ایران» و برنامه هسته‌ای این کشور بوده است.

سران دو هیأت بعد از پایان این نشست بیانیه‌ای صادر کرده و بر ضرورت همکاری با یکدیگر در حیطه‌های مختلف تأکید کردند. دو طرف همچنین درباره جذب بیشتر رژیم صهیونیستی در سازمان سنت‌کام بحث کردند.

آمریکا یکی از حامیان سرسخت رژیم صهیونیستی است و در جنایت‌ها و اقدامات تروریستی این رژیم علیه مردم فلسطین نقش مستقیم ایفا می‌کند. آمریکا سالانه کمک‌های هنگفتی به رژیم صهیونیستی در زمینه‌های نظامی ارائه می‌دهد و طبق قانونی موسوم به حفظ «حاشیه برتری نظامی» متعهد به حفظ برتری نظامی این رژیم در منطقه غرب آسیا است.

«حفظ برتری نظامی اسرائیل» قانونی در آمریکا است که ایالات متحده را ملزم می‌کند از طرق مختلف از جمله ایجاد محدودیت برای فروش تسلیحات به سایر کشورهای منطقه غرب آسیا از حفظ برتری نظامی رژیم صهیونیستی در این منطقه اطمینان حاصل کند.

تقریباً از سال ۱۹۷۳ میلادی تاکنون یعنی زمانی که آمریکا با تهدید تل‌آویو در خصوص حمله مستقیم اتمی به قاهره مجبور به ایجاد یک خط تدارک هوایی به سمت خاک فلسطین اشغالی و ارسال حجم عظیمی از کمک‌های نظامی برای جلوگیری از سقوط رژیم صهیونیستی شد، اصل برتری کیفی نظامی رژیم صهیونیستی تبدیل به یک راهبرد غیرقابل خدشه در تمام دولت‌های آمریکا شده است.

بر این اساس تحویل هر نوع سلاح به هر کدام از کشورهای خاورمیانه که امکان تسلط هوایی، دریایی و زمینی رژیم صهیونیستی را به خطر اندازد، ممنوع شد. علاوه بر این باید با کمک‌های گسترده نظامی و اقتصادی این برتری تضمین شود.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات استراتژیک کنگره آمریکا از سال ۱۹۴۹ میلادی تا سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۱۳۷ میلیارد دلار کمک نظامی در اختیار رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. در سال ۲۰۲۰ میلادی این کمک‌ها به ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است. از این رو رژیم صهیونیستی بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های نظامی آمریکا بوده است.

در سال‌های اخیر اصل برتری نظامی رژیم صهیونیستی به دلایل مختلف دچار فرسایش شده است. یکی از مهم‌ترین دلایل این فرسایش تلاش آمریکا برای تجمیع قدرت متحدان عرب خود در منطقه و تبدیل آن‌ها به یک بلوک نظامی همچون ناتو است.

قراردادهای بزرگ تسلیحاتی آمریکا با کشورهای عربی سبب شده تا به ناچار برخی از مهم‌ترین سلاح‌های پدافندی به کشورهای عربی تحویل داده شود. به عنوان مثال تمام کشورهای عربی چندین آتش‌بار پاتریوت در اختیار دارند. عربستان سعودی نیز به زودی پدافند برد بلند «تاد» را تحویل خواهد گرفت که این مسئله توانمندی نظامی رژیم صهیونیستی را در یک نبرد احتمالی با اعراب دچار مشکل خواهد کرد.

علاوه بر این هرگونه ناآرامی احتمالی در کشورهای عربی احتمال این که کنترل سلاح‌ها از دستان نیروهای دولتی کشورهای عربی خارج شود را نیز به وجود آورده است. به همین دلیل آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا تحویل سلاح‌های پیشرفته‌تر را منوط به مشارکت راهبردی با رژیم صهیونیستی کنند.

اولین گام آشکار در این مسیر برقراری رابطه بین امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی است. برقراری رابطه‌ای که یکی از مزایای آن تحویل جنگنده‌های پنهان کار اف-۳۵ به این کشور است. البته افشای این مسئله موجب ناراحتی برخی از هم‌پیمانان حزبی نتانیاهو در فلسطین اشغالی شد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها