اعطای مصونیت واشنگتن به بن سلمان | واکنش همسر «جمال خاشقچی»

کد خبر: 1187033

وزارت دادگستری آمریکا با صدور یک رای مشورتی و موافقت دولت این کشور، به ولی‌عهد سعودی در پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد ریاض در استانبول، مصونیت اعطا کرد.

اعطای مصونیت واشنگتن به بن سلمان | واکنش همسر «جمال خاشقچی»

وزارت دادگستری آمریکا با صدور یک رای مشورتی و موافقت دولت این کشور، به ولی‌عهد سعودی در پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد ریاض در استانبول، مصونیت اعطا کرد.

وزارت دادگستری آمریکا، طی یک رای مشورتی حقوقی به این نتیجه رسیده است که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی در اتهامات قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض، مصونیت دارد.

طبق گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، این نظر مشورتی در حالی اعلام شده که شکایت علیه ولی‌عهد سعودی و همراهان وی توسط «خدیجه چنگیز» نامزد این روزنامه‌نگار به قتل رسیده، و سازمان دموکراسی در جهان عرب اکنون در دادگاه فدرال واشنگتن در جریان بود.

قاضی این دادگاه تا نیمه شب پنجشنبه (۱۷ نوامبر) به دولت آمریکا مهلت داده بود تا درباره درخواست وکیل بن سلمان مبنی بر اعطای مصونیت قانونی به موکلش به دلیل موقعیت بالای وی اظهار نظر کند؛ در حالی که واشنگتن این فرصت را داشت و می‌توانست که به هیچ وجه نظر خود را اعلام نکند.

رسانه‌های آمریکایی مدعی هستند که با توجه به الزام‌آور نبودن این درخواست، در نهایت تصمیم به اعطای مصونیت توسط قاضی گرفته شده و کاخ‌سفید نیز با آن موافق بوده است.

نامزد خاشقچی نیز پس از انتشار این خبر در توئیتی نوشت: «امروز، جمال بار دیگر درگذشت. ما فکر می‌کردیم شاید در آمریکا نوری برای اجرای عدالت وجود داشته باشد اما باز هم پول اول شد. این دنیایی است که جمال و من از آن خبر نداشتیم…!»

خاشقچی، روزنامه‌نگار عربستانی در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی هنگام مراجعه به کنسولگری سعودی در شهر استانبول، توسط نیروهای وابسته به رژیم ریاض کشته و بدن او تکه تکه شد؛ عملیاتی که در ابتدا نیروهای اطلاعاتی آمریکا معتقد بودند به‌دستور محمد بن سلمان انجام شده است.

ماه گذشته «ملک سلمان»، پادشاه سعودی به عنوان بخشی از تغییر ساختار کابینه این کشور محمد بن‌سلمان را به عنوان رئیس شورای وزیران ریاض منصوب کرده بود. طی این انتصاب وکلای محمد بن سلمان، به دادگاه آمریکایی گفته بودند که سمت جدید ولی‌عهد سعودی، به عنوان رئیس شورای وزیران باعث مصونیت قضائی او از پیگرد در پرونده قتل جمال خاشقچی خواهد شد.

پایگاه خبری «میدل‌ایست‌مانیتور» در گزارشی نوشته بود که این اظهارات وکلای بن‌سلمان تأییدی بر گمانه‌زنی‌هایی است که می‌گفتند او دقیقاً به همین خاطر (مصونیت یافتن از قتل خاشقچی) به سمت مذکور منصوب شده است./فارس

خدیجه جنگیز: خاشقجی امروز یکبار دیگر مُرد

نامزد جمال خاشقجی در واکنش به اعطای مصونیت واشنگتن به ولیعهد عربستان سعودی در پرونده قتل نامزدش در استانبول گفت که خاشقجی امروز یک بار دیگر مُرد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، خدیجه جنگیز، نامزد جمال خاشقجی روزنامه‌نگار و منتقد سعودی در توییتی به شدت از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر مصونیت دادن به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در پرونده قتل نامزدش در استانبول انتقاد کرد.

وی در این توییت با ابراز ناامیدی از تصمیم واشنگتن نوشت: وزارت خارجه آمریکا به بن سلمان مصونیت داده است، هیچ کس انتظار این تصمیم را نداشت؛ ما فکر می‌کردیم که ممکن است چراغ عدالت از سوی ایالات متحده آمریکا روشن شود اما بار دیگر پول تاثیر گذارتر بود. این دنیایی است که نه جمال آن را می‌شناسد و نه من.

جنگیز در توییت دیگری در این باره نوشت: جمال خاشقجی امروز بار دیگر مُرد و در حق او ظلم شد.

نامزد خاشقجی پیشتر نیز، بایدن را بابت دیدارش با ولیعهد عربستان مورد انتقاد قرار داده و گفته بود: دست بایدن به خون قربانی بعدی ولیعهد سعودی آلوده است.

این اظهارات پس از آن بیان شد که وزارت دادگستری آمریکا صبح امروز اعلام کرد، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی از پیگیرد قضایی مصونیت قانونی دارد.

این در حالی است که پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در توئیتی مدعی شده بود: قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف سعودی و ستون نویس واشنگتن‌پست در چهار سال قبل در کنسولگری عربستان در استانبول حمله به آزادی بیان بود.

وی در ادامه نوشت: ما ضمن عزاداری برای جمال خاشقجی به همکاری و حمایت از مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و افراد دیگری که از آزادی‌های بنیادین در سراسر جهان دفاع می‌کنند، ادامه خواهیم داد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها