دستور دور از انتظار رئیس‌جمهور ترکیه درباره بشار اسد

کد خبر: 1187865

به گفته یک فعال سیاسی ترکیه، حزب عدالت و توسعه به اعضای خود دستور داده است که از نوشتن مطلبی علیه رئیس‌جمهور سوریه خودداری کنند.

دستور دور از انتظار رئیس‌جمهور ترکیه درباره بشار اسد

 «بولنت کایا» معاون حزب «سعادت» ترکیه روز دوشنبه (دیروز) در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که حزب عدالت و توسعه به عنوان حزب حاکم ترکیه از اعضای خود خواسته است تا مواضع پیشین خود علیه «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه را در شبکه‌های اجتماعی مورد بازبینی قرار داده و حذف کنند.

او در صفحه توئیتر خود نوشت: «در پیامی که حزب عدالت و توسعه به اعضای خود ارسال کرده، آمده است که آقای رئیس‌جمهور هر لحظه ممکن است با بشار اسد دیدار کند و لازم است تا برای اینکه حزب و اعضایش دچار مشکل نشوند، تمامی مواضع در شبکه‌های اجتماعی مورد بازبینی قرار گرفته و حذف شوند».

چند ماهی است که محافل رسانه‌ای و سپس مقامات رسمی ترکیه درباره احتمال عادی‌سازی روابط میان آنکارا و دمشق سخن می‌گویند، هرچند مقامات سوریه تاکنون موضعی در این باره نگرفته‌اند. البته مقامات دمشق هماهنگی‌های امنیتی با سازمان امنیت ترکیه را رد نمی‌کنند.

در این راستا «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، دپنجشنبه هفته گذشته ( ۱۷ نوامبر)، تصریح کرد که پس از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که قرار است در ژوئن سال آینده برگزار شود، احتمالا درباره روابط با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه بازنگری می‌کند.

وی در هنگام بازگشت از نشست گروه ۲۰ در اندونزی، در پاسخ به سوالی درباره احتمال دیدار با رئیس‌جمهور سوریه گفت: «هیچ نارضایتی یا اختلاف ابدی در سیاست وجود ندارد. پس از انتخابات ۲۰۲۳ ترکیه، می‌توانیم درباره روابط با دمشق بازنگری کنیم». 

او پیش از این نیز درباره دیدار با بشار اسد گفته بود: «تا اینجای کار چنین دیداری در دستور کار نیست. اما نمی‌توانم بگویم که دیدار با بشار اسد برای من غیرممکن است. وقتی که زمان مناسب فرا برسد می‌توانیم با رئیس‌جمهور سوریه هم دیدار کنیم».

از سوی دیگر مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در تاریخ ۱۹ مهمر ماه گفت که این کشور باید با دولت سوریه گفت‌وگو کند.

او گفته بود که بدون مصالحه بین معارضان و دولت سوریه، «امکان ندارد در سوریه ثبات برقرار شود. لذا آنکارا باید برای تحقق این مصالحه، با نظام [بشار] اسد گفت‌وگو کند».

در تاریخ ۱۸ آبان ماه نیز «دوغو پرینچک» رئیس حزب وطن ترکیه (متحد اردوغان) اعلام کرد که پیش از آغاز سال جدید میلادی، با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه دیدار خواهد کرد.

وی در نشستی با حضور اعضای حزبش گفت: «ما به همراه دوستمان، ادهم سنجاک، تاجر ترکیه‌ای در دو ماه آینده، در ماه نوامبر یا دسامبر به دعوت آقای بشار اسد به سوریه خواهیم رفت».

برخی از تحلیلگران، تمایل دولت ترکیه برای بهبود روابط با سوریه بعد از ۱۱ سال بحران‌آفرینی و حمایت از گروه‌های تروریستی را به انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در سال آتی میلادی ربط می‌دهند. این تحلیلگران می‌گویند آنکارا در تلاش است خودش را از سوریه خارج کند و موضوع آوارگان سوری را که موجب نارضایتی مردم ترکیه شده را حل و فصل کرده و آن‌ها را به کشورشان باز گرداند.

در این میان دولت سوریه نیز بارها اعلام کرده است که ترکیه در گام اول باید به اشغالگری خاک سوریه پایان داده و حمایت از گروهک‌های تروریستی را پایان دهد. دمشق تأکید دارد که «توافق آدانا» (۱۹۹۸) بهترین توافق برای حل و فصل موضوعات میان سوریه و ترکیه است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها