وزیر دفاع صربستان: وضعیت در کوزوو بسیار متشنج است

کد خبر: 1193003

وزیر دفاع صربستان گفت که وضعیت در کوزوو بسیار متشنج است و یک جرقه برای شروع درگیری کافی است.

وزیر دفاع صربستان: وضعیت در کوزوو بسیار متشنج است

وزیر دفاع صربستان گفت که وضعیت در کوزوو بسیار متشنج است و یک جرقه برای شروع درگیری کافی است.

 به گزارش منابع خبری، ووچویچ با اشاره به عملیات نظامی کرواسی در جریان جنگ در بوسنی گفت: «شهروندان باید بدانند که صربستان به منظور حفظ صلح و ثبات با توافق سیاسی سازگار خواهد ماند، اما ما هرگز اجازه طوفان جدیدی نخواهیم داد.»

وی افزود که صربستان در درخواست خود برای بازگرداندن بخشی از پلیس و سربازان به کوزوو، مطابق با قطعنامه ۱۲۴۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد پافشاری خواهد کرد.

«الکساندر ووچیچ» رئیس‌جمهور صربستان  نیز گفته است که این کشور به‌دنبال آرام‌ شدن و کاهش تنش در منطقه کوزوو است.

ووچیچ تاکید کرده که  «بلگراد خواستار آزادی همه صرب‌هایی است که به بهانه اعتراض، توسط پلیس منطقه خودمختار کوزوو بازداشت شده‌اند.»

او همچنین گفت صرب‌های مقیم کوزوو نباید در اقدامات خشونت‌آمیز علیه نیروهای ناتو و صلح‌بانان اتحادیه اروپا در این منطقه شرکت کنند.

پس از اقدام کوزوو به بازداشت یک افسر سابق صرب‌تبار که متهم به اقدام تروریستی است، صرب‌های شمال کوزوو جاده‌های اصلی را بستند و به طرف خودروی متعلق به دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا آتش و نارنجک پرتاب کردند. در پی این تنش‌ها، تعدادی از معترضان بازداشت شدند.

تنش بین صربستان و کوزوو  اخیرا  زمانی که دولت کوزوو به رهبری «آلبین کورتی»،  اعلام کرد که اسناد هویتی و پلاک خودروهای صربستان دیگر در قلمرو کوزوو معتبر نخواهد بود، دوباره افزایش یافت. صربستان در ۱۰ سال گذشته اقدامات مشابهی را برای شهروندان کوزوو که به صربستان وارد می‌شوند، اجرا کرده است.

صربستان از نظر قانونی هنوز کوزوو را بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک خود می‌داند. این کشور افزایش تنش ها و درگیری‌ها در این منطقه را رد و کوزوو را به پایمال‌کردن حقوق اقلیت صرب‌های ساکن در آن منطقه متهم می‌کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها