بایدن برای نخستین بار به مکزیک رفت

کد خبر: 1197688

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای نخستین بار از زمان تصدی ریاست جمهوری به مکزیک رفت و مورد استقبال همتای مکزیکی خود قرار گرفت.

 بایدن برای نخستین بار به مکزیک رفت

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای نخستین بار از زمان تصدی ریاست جمهوری به مکزیک رفت و مورد استقبال همتای مکزیکی خود قرار گرفت.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای نخستین بار از زمان تصدی ریاست جمهوری به مکزیک رفت و در فرودگاه بین المللی فیلیپ انگلز مورد استقبال «آندرس مانوئل لوپز» همتای مکزیکی خود قرار گرفت.

قرار است در این سفر، روسای جمهور آمریکا و مکزیک گفتگوهای دوجانبه ای را با یکدیگر برگزار کنند. انتظار می رود این دو مقام درباره همکاری های اقتصادی، امنیتی، مقابله با قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیرقانونی، به بحث و تبادل نظر بپردازند.

این در حالی است که با جنجالی شدن بحران پناهجویان در مرزهای جنوبی آمریکا و مکزیک، «جوبایدن»، پیش از ورود به مکزیک، برای اولین بار از زمان تصدی ریاست جمهوری، از مرز این کشور و مکزیک بازدید کرد.

آن گونه که رویترز گزارش داد، بازدید بایدن از مرز مکزیک با اعلام وعده او برای سخت گیری بیشتر علیه پناهجویان و مهاجران همراه شده است. بایدن در جریان این دیدار وعده داد که دولت او با عبور مهاجران کوبایی، هائیتی و نیکاراگوئه مقابله و مرز را مسدود خواهد کرد و همزمان قوانین اجرایی مهاجرت را سخت تر از گذشته خواهد کرد. بایدن این وعده را هم داد که تعداد و ملیت پناهجویانی را که قرار است از آمریکا به مکزیک بازگردانده شود، افزایش خواهد داد.

در همین حال شهر مکزیکوسیتی پایتخت مکزیک، روز سه شنبه میزبان نشست کشورهای آمریکای شمالی با حضور جاستین ترودو نخست وزیر کانادا خواهد بود. شرکت کنندگان در این نشست بر موضوعاتی همچون رقابت طلبی، اتحاد منطقه ای، سلامت، امنیت، مهاجرت و تغییرات آب و هوایی تمرکز خواهند کرد. مکزیک نیز قصد دارد موضوع تقویت همکاری ها در مبارزه با فقر و بی عدالتی را مطرح کند.

در ژوئن 2022، لوپز از حضور در این نشست که در آمریکا برگزار می شد، خودداری کرد و دلیل آن این بود که سران کشورهای ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه به این نشست دعوت نشده بودند. در هر حال، لوپز در ماه جولای، برای گفتگو با بایدن به منظور افزایش همکاری های دو جانبه مشترک و مواجهه با چالش های بزرگی که هر دو کشور با آن مواجه هستند، عازم واشنگتن شد.

مکزیک یکی از مهم ترین شرکای تجاری آمریکاست. حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در سال2021، به رکورد بی سابقه 661 میلیارد دلاری رسید./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها