آغاز نشست ۲ روزه وزرای دفاع ناتو در بروکسل

کد خبر: 1199802

نشست دو روزه روسای نظامی ناتو برای بحث در مورد موضوعات مختلف، از جمله حمایت ناتو از اوکراین چهارشنبه در بروکسل آغاز شد.

آغاز نشست ۲ روزه وزرای دفاع ناتو در بروکسل

نشست دو روزه روسای نظامی ناتو برای بحث در مورد موضوعات مختلف، از جمله حمایت ناتو از اوکراین چهارشنبه در بروکسل آغاز شد.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، این جلسه که پس از سخنان افتتاحیه توسط آدمیرال راب بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو و میرچا جوآنا، معاون دبیرکل ناتو آغاز شد، به ریاست بائر و با حضور روسای نظامی کشورهای متحد عضو و همچنین همتایان آنها از فنلاند و سوئد که به عنوان میهمان دعوت‌ شده‌اند، برگزار خواهد شد.

راب باوئر گفت: متاسفانه ما شاهد ظهور دوره جدیدی از دفاع جمعی هستیم. با این حال، این دوره‌ای است که ناتو برای آن آماده است. ما به دنیا نشان داده‌ایم که می‌توانیم به سرعت حضور خود را در هر زمان و هر کجا که لازم باشد، افزایش دهیم.

معاون دبیرکل ناتو هم گفت که ناتو «باید ظرفیت و توانایی نظامی برای دفاع از این ائتلاف در برابر همه چالش‌ها، در حال حاضر و در آینده، از جمله در عملیات‌های چند حوزه‌ای را حفظ کند.»

او به سه حوزه نیازمند توجه، در آستانه نشست آتی که قرار است امسال در ویلنیوس برگزار شود، اشاره کرد؛ از جمله افزایش هزینه‌کرد نظامی، افزایش مهمات و ساخت تسلیحات و آپدیت ناتو برای عصر دیجیتال.

گفت‌وگوهای روز اول بر چالش‌های امنیتی پیش روی این ائتلاف، جنگ روسیه علیه اوکراین، تقویت ظرفیت و قابلیت‌های ائتلاف، تقویت دفاع و بازدارندگی آن، تحول دیجیتال، ارزیابی سطح آمادگی نیروهای ناتو و انبارهای نظامی و تدارکات متمرکز خواهد بود.

روز پنجشنبه، ۳۲ وزیر دفاع با شرکای عملیاتی نیروی کوزوو موسوم به کی‌فور، در مورد وضعیت میدانی، محیط امنیتی و ماموریت کی‌فور تبادل‌نظر خواهند کرد. این کمیته نظامی سپس در مورد ماموریت غیر جنگی و ظرفیت‌سازی ناتو در عراق بحث خواهد کرد.

در جلسه پایانی، سران نظامی در مورد حمایت کنونی ناتو از کی‌یف به رایزنی می‌پردازند. بعد از این نشست دو روزه، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهد شد./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها