چاووش‌اوغلو: ترکیه مخالف گسترش ناتو نیست

کد خبر: 1202057

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا در مقایسه با سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو دارد.

چاووش‌اوغلو: ترکیه مخالف گسترش ناتو نیست

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا در مقایسه با سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو دارد.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌ اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه امروز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با «ژائو گومز کراوینیو» همتای پرتغالی خود با اشاره به اینکه آنکارا به نسبت سوئد مشکل کمتری با پیوستن فنلاند به ناتو دارد، گفت: باید میان کشوری که مساله بیشتری با آن داریم با کشوری که مسائل کمتر است، تمایز قائل شویم.

چاووش‌ اوغلو با اشاره به اینکه فنلاند و سوئد تاکید کرده‌ اند که ترکیه از آغاز روند عضویت این دو کشور در ناتو مشکلات کمتری با فنلاند داشته، اظهار داشت: اما هر دو این کشورها، سازمان ناتو و برخی از متحدان سازمان نیز خواهان تداوم همزمان روند عضویت دو کشور هستند.

وزیر امور خارجه با یادآوری تفاهمنامه سه جانبه امضا شده در مادرید گفت: از آن زمان تاکنون اظهارات مثبتی از سوی فنلاند مطرح شده و می‌ توان گفت در مورد تحریم‌ های ترکیه از جمله در خصوص مجوز صادرات محصولات صنایع دفاعی اقداماتی صورت گرفته است. تحرکات گروه های تروریستی نیز در این کشور مانند سوئد نبوده است. منظور من فقط وابستگان پ ک ک نیست، افرادی با ایدئولوژی های مختلف نیز در میان سیاستمداران فنلاندی حضور دارند. آنها هم نمی‌ خواهند این اتفاق بیفتد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ترکیه مخالف گسترش ناتو نیست، اضافه کرد: ما همیشه گفته‌ ایم که کشورهایی که خواهان عضویت در ناتو هستند می‌ توانند به این سازمان بپیوندند.

سوئد و فنلاند در ماه می ۲۰۲۲ به طور رسمی درخواست خود برای عضویت در ناتو را مطرح کردند اما ترکیه به عنوان عضو این ائتلاف نظامی که بیش از ۷۰ سال سابقه عضویت در این سازمان را دارد، با اعلام مخالفت، این دو کشور را به تحمل کردن و حتی حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله پ.ک.ک و سازمان تروریستی فتح‌الله (گولن) متهم کرد.

آنکارا به همراه این دو کشور حوزه نوردیک ژوئن پارسال تفاهمنامه‌ ای را برای رسیدگی به نگرانی‌ های امنیتی ترکیه امضا کرده و راه برای عضویت آنها در ناتو هموار شد./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها