ناو آمریکایی در بحبوحه تنش آنکارا و واشنگتن، در استانبول پهلو گرفت

کد خبر: 1202939

یک ناو نیروی دریایی آمریکا با عبور از تنگه بسفر در نزدیکی کاخ «دولما باغچه» استانبول پهلو گرفت.

 ناو آمریکایی در بحبوحه تنش آنکارا و واشنگتن، در استانبول پهلو گرفت

ناو آمریکایی «نیتز» روز جمعه (دیروز) وارد آب‌های ترکیه شد و با عبور از تنگه «بسفر» در نزدیکی کاخ «دولما باغچه» در بخش اروپایی استانبول پهلو گرفت.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، این ناو پس از عبور از تنگه بسفر، پرچم ترکیه را نیز در کنار پرچم آمریکا برافراشت و پس از توقف پذیرای خبرنگاران و عکاسان شد و «جفری فلیک» سفیر آمریکا در ترکیه به همراه «کتی جاکوبسن» فرمانده این ناو به سؤال خبرنگاران پاسخ دادند.

سفیر آمریکا در این کنفرانس خبری گفت که واشنگتن و آنکارا دو متحد بزرگ در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند. فرمانده این ناو نیز ترکیه را هم‌پیمانی مهم برای آمریکا توصیف کرد.

ناو  نیتز قرار است روز جمعه آتی استانبول را ترک کند، اما تا ۳۴۰ روز قرار نیست از منطقه خارج شود.

این ناو در شرایطی در استانبول حضور دارد که آمریکا به همراه هشت کشور اروپایی اعلام کرده‌اند که کنسولگری خود در این شهر را به طور موقت تعطیل می‌کنند، اقدامی که با واکنش شدید ترکیه مواجه شد و آنکارا سفرای آمریکا و کشورهای اروپایی را احضار کرد.

ایالات متحده آمریکا و چندین کشور اروپایی در روزهای گذشته به شهروندان خود هشدار داده بودند از حضور در رویدادهای جمعی و مراکز توریستی در استانبول خودداری کنند. این کشورها دلیل این اطلاعیه را افزایش احتمال وقوع حادثه تروریستی در ترکیه عنوان کرده بودند.

در این راستا «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه، دیروز (جمعه)، در اظهاراتی به سفیر واشنگتن در آنکارا هشدار داد که دست از مداخله در امور این کشور بردارد.

طبق گزارش منابع محلی ترکیه‌‌ای، سلیمان سویلو با اشاره به سفیر آمریکا در آنکارا گفت: «او سفرای دیگر را جمع می‌کند و تلاش می‌کند به آن‌ها مشاوره بدهد. آن‌ها در اروپا همین کار را می‌کنند، سفارت آمریکا (سفارتخانه‌های آمریکا در اروپا)، اروپا را اداره می‌کند».

به عقیده ترکیه، بسته شدن کنسولگری‌های کشورهای غربی در استانبول در جهت ضربه به صنعت توریسم ترکیه است، صنعتی که به گفته «نور الدین نباتی»، وزیر دارایی ترکیه در سال ۲۰۲۲ میزبان ۵۱.۴ میلیون گردشگر بوده و ۴۶.۳ میلیارد دلار درآمد برای این کشور در پی داشته است./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها