محمود عباس برای کا مهمی به شورای امنیت می‌رود

کد خبر: 1204587

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که طی روزهای آتی برای درخواست دستیابی فلسطین به عضویت کامل در سازمان ملل، به شورای امنیت می‌رود.

محمود عباس برای کا مهمی به شورای امنیت می‌رود

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که طی روزهای آتی برای درخواست دستیابی فلسطین به عضویت کامل در سازمان ملل، به شورای امنیت می‌رود.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست قدس در اتحادیه عرب در قاهره گفت: ما طی روزهای آتی برای درخواست صدور قطعنامه‌ای درباره عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل و حمایت از راهکار تشکیل دو کشور به شورای امنیت می‌رویم. چنین قطعنامه‌ای باید بر توقف اقدامات یکجانبه و در رأس آن شهرک سازی که باطل و غیرقانونی است و پایبندی به توافق‌های بین المللی و درخواست برای برگزاری نشست بین المللی صلح تأکید داشته باشد.

وی تأکید کرد: فلسطین برای حمایت از حقوق مشروع ملت خود به دادگاه‌ها و نهادهای بین‌المللی می‌رود.

در اواخر دسامبر ۲۰۲۲، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از دیوان بین‌المللی دادگستری خواسته شد تا عواقب حقوقی اشغال سرزمین‌های فلسطینی از جمله بیت‌المقدس شرقی توسط اسرائیل را ارزیابی کند. فلسطینی‌ها به دنبال به رسمیت شناختن دیپلماتیک کشور مستقل خود در اراضی کرانه باختری از جمله قدس شرقی، که بخشی از آن توسط اسرائیل اشغال شده است، و نوار غزه هستند. دولت اسرائیل از به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک نهاد مستقل سیاسی و دیپلماتیک خودداری می‌کند و علیرغم مخالفت‌های سازمان ملل در مناطق اشغالی شهرک سازی می‌کند./ایسنا

 محمود عباس: بیت‌المقدس در قلب‌ها‌ جای دارد/ سازمان ملل عضویت فلسطین را بپذیرد

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنرانی امروز خود در کنفرانس حامیان قدس در اتحادیه عرب به میزبانی قاهره گفت که دفاع از مسجدالاقصی در برابر رژیم اسرائیل مایه شرافت و افتخار است و هموطنان ما در قدس شگفتی‌های باشکوهی خلق کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «کنفرانس قدس2023» در زمینه تقویت دفاعی، توسعه و سرمایه گذاری امروز یکشنبه در مقر اتحادیه کشورهای عربی در قاهره پایتخت مصر با حضور «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و تنی چند از سران و وزرای خارجی کشورهای عربی برگزار شد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان جهت شرکت در این کنفرانس دیروز وارد قاهره پایتخت مصر شد و سخنرانی سیاسی مهمی با موضوع قدس داشت. این کنفرانس سه محور اصلی دارد که عبارتند از: محور سیاسی، محور حقوقی و محور اقتصادی و توسعه.پیش بینی می شود بیانیه مهم سیاسی کشورهای عربی درباره قدس صادر شود.

در همین راستا طی دو روز گذشته ده‌ها نفر از شخصیت های مختلف مانند کارشناسان، حقوقدانان، نمایندگان بخش های دولتی و خصوصی و بازرگانان جهت شرکت در این کنفرانس وارد قاهره شده‌اند.

ناظران بر این باورند، در شرایط کنونی که حملات رژیم اسرائیل به شهرها و ساکنان آن‌ها تشدید یافته، این کنفرانس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اولین کنفرانسی است که در مقر اتحادیه عرب با موضوع قدس برگزار می شود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در کنفرانس حمایت از قدس در اتحادیه کشورهای عربی گفت: دفاع از مسجدالاقصی در برابر [رژیم] اسرائیل مایه شرافت و افتخار است و هموطنان مسلمان و مسیحی ما در قدس شگفتی‌‌‌‌‌های زیبایی از  نمونه‌های وحدت در دفاع از هویت و اصول میهنی را به نمایش گذاشتند.

محمود عباس در ادامه سخنرانی خود گفت: ما از همه کشورها می خواهیم علیه خشونت و افراط گرایی [رژیم] اسرائیل ابتکار عمل نشان دهند؛ زیرا که اسرائیلی‌ها مسجد الاقصی و مقدسات ما را نشانه گرفته ‌اند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پایان سخنرانی خود در اجلاس اتحادیه عرب گفت: بیت‌المقدس در قلب‌ها است و در قلب‌ها نیز باقی خواهد ماند؛ زیرا که گل سرسبد شهرها است.

 رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در این کنفرانس از سازمان ملل و شورای امنیت درخواست خواهد کرد که به فلسطین عضویت کامل در این سازمان داده شود.

فادی الهدمی وزیر امور قدس اشغالی با تاکید بر اینکه قدس همچنان اولین موضوع جهان عرب است، گفت که مشارکت رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و اعضای بلندپایه کشورهای عربی اهمیت سیاسی آن را نشان می دهد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر نیز در این کنفرانس سخنرانی کرد و گفت که با دیگر بر ضرورت همکاری با هم به منظور نجات راه کار دو دولتی و فراهم کردن شرایط مناسب برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح دعوت می‌کند.

سیسی گفت که «مصر همواره از مقاومت فلسطینیان در قدس و همه ارکان و گروه های فلسطین حمایت خواهد کرد.» او گفت که قدس قلب تپبنده فلسطین و کشورهای عربی است.

همچنین در این کنفرانس عبدالله دوم، پادشاه اردن گفت که حفظ فرصت‌های صلح در فلسطین مستلزم توقف تجاوزات و تهاجمات رژیم اسرائیل به مسجدالاقصی است.

عبدالله دوم تاکید کرد: تلاش برای تقسیم مکانی و زمانی در مسجدالاقصی، شانس دستیابی به صلح مطلوب را با مشکل مواجه می‌کند و منطقه نمی‌تواند از امنیت و ثبات برخوردار باشد و آرمان فلسطین را نیز متوقف می‌کند.

پادشاه اردن با تاکید بر حمایت خود از فلسطینیان، از جامعه جهانی خواست تا حقوق عادلانه و مشروع آنها را از طریق ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی، مطابق با 4 ژوئن 1967، به پایتختی قدس شرقی، احقاق کند.

وی در ادامه افزود: در چارچوب این مسئولیت تاریخی، ما در کنار برادران و خواهران مسیحی خود در قدس برای حفظ کلیساها و مقابله با تجاوزات و حملات علیه آنها ایستاده ایم.

پادشاه اردن اعلام کرد که مسئله فلسطین جزو اولویت‌های اصلی جهان عرب باقی خواهد ماند و در پایان بر اتحاد کشورهای عربی جهت حمایت از پایداری فلسطینی‌ها در سرزمین‌شان تاکید کرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها