چین: بالن‌های آمریکا در حریم هوایی ما پرواز می‌کنند

کد خبر: 1205226

چین امروز (چهارشنبه) با اعلام اینکه بالون‌های ارتفاع بالای آمریکایی بر فراز مناطق سین‌کیانگ و تبت به پرواز درآمدند، خاطرنشان کرد که اقداماتی را علیه آمریکایی‌هایی که حق حاکمیت چین را تضعیف می‌کنند، انجام می‌دهد.

چین: بالن‌های آمریکا در حریم هوایی ما پرواز می‌کنند

به گزارش رویترز، چین پیشتر اعلام کرده بود که بالون‌های آمریکایی بر فراز حریم هوایی این کشور بدون اجازه بیش از ۱۰ بار از مه ۲۰۲۲ به پرواز درآمدند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که بالون‌های آمریکایی در سراسر جهان پرواز کرده‌اند.

وی در یک نشست خبری گفت: این بالون‌ها بدون دریافت مجوزهای مربوطه از مقام‌های دولتی پکن به صورت غیرقانونی بیش از ده‌ها بار بر فراز حریم هوایی قلمروی چین پرواز کردند که شامل تبت، سین‌کیانگ و دیگر استان‌های چین می‌شود.

اما کاخ سفید این اتهامات را به چالش کشیده است.

مناقشات در جریان بین پکن و واشنگتن در پی ساقط شدن بالون چین در اوایل ماه جاری میلادی بر فراز ساحل ایالت کارولینای جنوبی به وجود آمده؛ دولت پکن می‌گوید، این یک "بالون هواشناسی" بوده و دولت واشنگتن درباره آن اغراق کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین ادامه داد: آمریکا از زور استفاده کرده، اوضاع را متشنج می‌کند و اغراق‌گویی می‌کند و از این مساله به عنوان بهانه‌ای برای تحریم‌های غیرقانونی علیه شرکت‌ها و موسسات چینی استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: پکن قاطعانه مخالف این وضعیت و رویکرد است و اقدامات متقابل و متناسب علیه شخصت‌های حقیقی و حقوقی آمریکایی وضع خواهد کرد که تضعیف‌کننده یکپارچگی و امنیت چین هستند./ ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها