سفر اسد به عمان | مذاکرات پشت درهای بسته در کاخ سلطان عمان

کد خبر: 1206355

رئیس جمهور سوریه در سفری که به عمان داشت با سلطان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدار، سلطان هیثم بر ادامه حمایت مسقط از دمشق برای پشت سر گذاشتن پیامدهای زلزله اخیر و بهبود روابط بین سوریه و سایر کشورها تأکید کرد.

سفر اسد به عمان | مذاکرات پشت درهای بسته در کاخ سلطان عمان

رئیس جمهور سوریه در سفری که به عمان داشت با سلطان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدار، سلطان هیثم بر ادامه حمایت مسقط از دمشق برای پشت سر گذاشتن پیامدهای زلزله اخیر و بهبود روابط بین سوریه و سایر کشورها تأکید کرد.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دیروز دوشنبه در سفر رسمی به عمان با هیثم بن طارق، سلطان این کشور دیدار کرد. این دیدار در کاخ البرکه عامر مسقط، پایتخت عمان با حضور هیئت‌های رسمی دو کشور برگزار شد.

روزنامه سوری «الوطن» نوشت که دیدار بشار اسد از عمان به علت وقوع زلزله فاجعه‌بار سوریه چند روزی به تاخیر افتاد. سوریه و عمان روابط تاریخی گسترده ای با یکدیگر داشته و در طول سال‌ها جنگ تروریستی علیه سوریه، عمان در کنار سوریه ایستاد و امروز نیز از اسد و هیئت همراه او به گرمی استقبال کرد و خیابان‌های مسقط با پرچم سوریه مزین شد.

بر اساس گزارش‌های رسیده، بشاراسد و هیثم بن‌ طارق با حضور دو هیأت رسمی از سوریه و عمان به گفت‌وگو پرداختند. بعد از این جلسه، یک جلسه غیرعلنی نیز انجام شد که بیش از یک ساعت به طول انجامید.

در بیانیه ای که دفتر ریاست جمهوری سوریه منتشر کرده، آمده است که عمان همواره سیاست‌های متوازن و معتبر خود را حفظ کرده و امروز منطقه به نقش سلطان‌نشین عمان در تامین منافع مردم خود و تقویت روابط بین کشورهای عربی بر اساس احترام متقابل و عدم مداخله در امور سایر کشورها، نیاز دارد. هیثم بن‌ طارق نیز سوریه را کشور عربی برادر خواند و ابراز امیدواری کرد که روابط سوریه با همه کشورهای عربی به شرایط عادی برگردد.

در این نشست «سامر الخلیل»، وزیر اقتصاد سوریه و «سلطان بن سالم الحبسی»، وزیر دارایی عمان و «عبدالسلام بن محمد المرشدی»، رئیس سازمان سرمایه گذاری عمان حضور داشتند و بر ابعاد اقتصادی و تقویت همکاری‌های دو طرف تاکید کردند، به ویژه اینکه اکثر توافق‌ها دوجانبه در حال نهایی شدن است و به زودی امضا خواهد شد.

منابع خبری گزارش دادند که سفر رئیس جمهور سوریه به کشور عمان موفق بوده و انتظار می‌رود این سفر افق جدیدی را در مسیر همکاری های دوجانبه بین دو کشور بگشاید.

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری سوریه، هیثم بن‌ طارق ضمن تسلیت به بشار اسد و مردم سوریه برای قربانیان این زلزله ویرانگر، بر حمایت مستمر کشورش از سوریه برای غلبه بر پیامدهای زلزله و جنگ و محاصره جنگ تحمیلی بر مردم سوریه تاکید کرد.

رئیس جمهور سوریه نیز از کمک‌های امدادی عمان جهت زلزله زدگان سوریه و حمایت عمان از سوریه در طول جنگ تروریستی تشکر کرد.

این دومین سفر عربی بشار اسد در طول بیش از یک دهه اخیر است. رئیس جمهور سوریه سال گذشته در اولین سفر عربی خود، به امارات سفر کرده بود. اسد پیش از این به ایران و روسیه نیز سفرهایی داشته بود.

پس از مذاکرات رسمی، مذاکرات پشت درهای بسته در کاخ سلطان عمان برگزار شد و آنگاه بشار اسد و هیئت همراه وی، به سفر کاری و رسمی خود به عمان پایان داده و مسقط را به‌ مقصد دمشق ترک کردند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها