تشدید تنش‌های واشنگتن و پکن

کد خبر: 1206821

«وال استریت ژورنال» به نقل از مقام‌های آمریکایی خبر داد، واشنگتن درصدد است طی ماه‌های آینده بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نظامی به تایوان بفرستد.

 تشدید تنش‌های واشنگتن و پکن

در شرایطی که تنش‌های واشنگتن و پکن بر سر موضوعات مختلف تشدید شده است، رسانه آمریکایی از برنامه این کشور برای اعزام نیروی نظامی به جزیره تایوان خبر داد.

به رغم هشدارهای چین به آمریکا و جدایی طلبان تایوانی، خبرها از برنامه این جزیره برای تقویت روابط نظامی با آمریکا حکایت دارد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی خبر داد که واشنگتن در نظر دارد طی ماه‌های آینده بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نیروی نظامی به تایوان بفرستد.

به گفته مقام‌های استنادی وال استریت ژورنال، واشنگتن سال گذشته حدود ۳۰ نیروی نظامی به تایوان فرستاده بود و در نظر دارد در ماه‌های آینده تعداد نیروهایش در این جزیره را چندین برابر کند.

به گفته مقام‌های آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، این نیروها برنامه آموزشی مدنظر پنتاگون برای تایوان را انجام و به تایوان توانایی‌های لازم برای دفاع از خود را آموزش خواهند داد.

به گفته آنها، نیروهای اعزامی آمریکا علاوه بر آموزش نیروهای تایوان در مورد سیستم‌های تسلیحاتی ایالات متحده، در رزمایش‌های نظامی برایجهت محافظت در برابر «حمله احتمالی چین» هم حضور خواهند داشت.

انتشار گزارش وال استریت ژورنال درباره اعزام بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نیروی نظامی آمریکایی به این جزیره در شرایطی انجام شده که اخیرا رئیس‌جمهور تایوان از تقویت «مبادلات نظامی تایوان و آمریکا» خبر داد.

تایوان بخشی از چین محسوب می‌شود که ادعا‌های جدایی‌طلبانه دارد؛ ادعا‌هایی که کشور‌های جهان و سازمان ملل متحد به‌رسمیت نمی‌شناسند. پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشور‌هایی که پکن با آن‌ها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، سیاست «چین واحد» را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

مقام‌های ارشد چین بارها به آمریکا و متحدانش درباره نقض سیاست چین واحد هشدار داده و اعلام کرده‌اند که پکن قاطعانه هر گونه جدایی طلبی تایوان را سرکوب خواهد کرد./فارس

 دور جدید اقدامات تنش آمیز آمریکا در تایوان و افزایش احتمال رویارویی با چین

رسانه‌های آمریکایی از دور جدید اقدامات تنش آمیز کاخ سفید در ارتباط با تایوان و آموزش نظامیان این جزیره که پکن آن را جز جدایی ناپذیر خود می‌داند، خبر دادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، وال استریت ژورنال از برنامه آمریکا برای استقرار دستکم 200 نظامی در تایوان طی ماه‌های آینده پرده برداشت، اقدامی که به تشدید تنش میان این کشور و چین منجر خواهد شد.

این رسانه به نقل از مقامات آمریکایی اعلام کرد که آمریکا برنامه‌ای برای تقویت توانمندی دفاعی تایوان اجرا می‌کند.

بر اساس این گزارش، نیروهای ارتش تایوان در ایالت میشیگان آمریکا دوره آموزشی برگزار خواهند کرد.

معاون وزیر دفاع آمریکا هم در این باره گفت باید بر افزایش توان رزمی برای بازدارندگی در برابر چین و حمایت از همپیمانان خود تکیه کنیم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها