نه دوباره آنکارا به عضویت سوئد در ناتو

کد خبر: 1207634

وزیر امور خارجه ترکیه امروز (دوشنبه) گفت، ترکیه هنوز قادر به تایید پیوستن سوئد به ناتو در این مرحله نیست زیرا استکهلم توافق‌های خود را با آنکارا به طور کامل اجرا نکرده است.

نه دوباره آنکارا به عضویت سوئد در ناتو

وزیر امور خارجه ترکیه امروز (دوشنبه) گفت، ترکیه هنوز قادر به تایید پیوستن سوئد به ناتو در این مرحله نیست زیرا استکهلم توافق‌های خود را با آنکارا به طور کامل اجرا نکرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه مجارستان گفت: سوئد و فنلاند تعهدات خاصی در رابطه با قصد ورودشان به ناتو داده‌اند.

این دیپلمات ارشد ترکیه اذعان کرد که مقامات سوئدی تعدادی از تعهدات را تحت یادداشت مادرید اجرا کرده‌اند، اما خاطرنشان کرد که حزب کارگران کردستان پ‌ک‌ک همچنان در این کشور فعالیت می‌کند.

چاووش اوغلو گفت در عین حال این وضعیت بیشتر یک مشکل ناتو است و افزود که آنکارا در روابط دوجانبه ادعای دیگری نسبت به سوئد و فنلاند ندارد.

سوئد و فنلاند در ماه می ۲۰۲۲، چند ماه پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، درخواست عضویت در ناتو را ارائه کرد. پیشنهادات عضویت آنها در ابتدا توسط ترکیه که استکهلم و هلسینکی را به حمایت از "تروریست‌ها" متهم کرد، مسدود شد. ترکیه پس از دیدار سه رهبر در مادرید در ژوئن ۲۰۲۲، جایی که آنها یک یادداشت امنیتی را امضا کردند، به شرط تحقق درخواست‌هایش گفت که از مخالفت خود با عضویت این کشورهای نوردیک دست می‌کشد. با این حال، روند الحاق در ژانویه ۲۰۲۳ به دنبال اقدام اهانت‌آمیز علیه قرآن کریم در سوئد به بن‌بست رسید و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که استکهلم نباید روی حمایت آنکارا برای عضویت در ناتو حساب کند.

ترکیه همچنین با دیگر اعضای ناتو درباره امکان تایید درخواست فنلاند به طور جداگانه بحث کرد. مذاکرات با سوئد نیز از سر گرفته شد. مجارستان به عنوان تنها کشور عضو ناتو که هنوز پروتکل‌های الحاق فنلاند و سوئد را تصویب نکرده است به ترکیه پیوسته است.

روز جمعه، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان گفت که پارلمان مجارستان برای تصویب این درخواست‌ها "اشتیاقی" ندارد زیرا مقامات فنلاند و سوئد در مورد بوداپست "دروغ‌های بی‌شرمانه" منتشر می‌کنند. علاوه بر این، اوربان گفت که اگر فنلاند و سوئد به ناتو وارد شوند، مرز بین ناتو و روسیه ۱۰۰۰ کیلومتر (۶۲۱ مایل) افزایش خواهد یافت.

62534935

دیدار وزرای خارجه مصر و ترکیه در شهر «آدانا»

وزیر خارجه مصر پس از دمشق وارد شهر آدانای ترکیه شد و با وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه ابتدا در فرودگاه آدانا از سامح شکری، همتای مصری خود استقبال کرد و سپس دیدار مفصل‌تری را انجام دادند.

وزارت خارجه مصر با انتشار پیامی در توییتر در این باره اعلام کرد که شکری در دیدار با چاووش‌اوغلو جان باختن ده‌ها هزار شهروند ترکیه در زلزله اخیر را تسلیت گفت.

وی همچنین همبستگی مصر با ملت و دولت ترکیه را ابراز کرد.

شکری در ادامه بر تداوم کمک‌های کشورش به ترکیه تاکید کرد.

چاووش‌اوغلو نیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با شکری پس از این دیدار اظهار کرد: توسعه روابط ترکیه و مصر به نفع هر دو کشور خواهد بود.

شکری نیز در این کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد: مصر همیشه در کنار برادران خود در ترکیه خواهد بود، یقین دارم روابط ما از این پس به بهترین سطح ارتقا خواهد یافت.

وی افزود: به عنوان دولت و مردم مصر از صمیم قلب یقین داریم که ترکیه در کوتاهترین زمان بر آسیب‌های ناشی از زلزله فائق خواهد آمد.

چاووش‌اوغلو و شکری همچنین در مراسم استقبال از کشتی حامل کمک‌های مصر برای زلزله‌زدگان ترکیه در بندر بین‌المللی «مرسین» حضور خواهند یافت.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها