نخست‌وزیر سابق قطر: هیچ کشوری دنبال جنگ با ایران نیست

کد خبر: 1208284

نخست‌وزیر سابق قطر که کشورش در سال‌های گذشته در نقش یک میانجی میان طرف‌های درگیر مناقشه ظاهر شده می‌گوید هیچ کشوری دنبال جنگ با ایران نیست.

 نخست‌وزیر سابق قطر: هیچ کشوری دنبال جنگ با ایران نیست

 شیخ حامد بن جاسم بن جابر آل‌ثانی، نخست‌وزیر سابق قطر گفت که هیچ کشوری دنبال جنگ با ایران نیست.

این مقام سابق قطری در مصاحبه‌ای با پایگاه بلومبرگ گفت: «اگر ما چالش‌هایی داشته باشیم و توافق داشته باشیم که ایران دشمن نخست ما است چطور باید با این مسئله مقابله کنیم؟ آیا می‌خواهیم از طریق مذاکره مستقیم با آن روبرو شویم؟ یا از طریق جنگ، که البته هیچ‌کس به دنبال جنگ نیست چون این گزینه به نفعمان نیست.»

این مقام سابق قطر گفت: «اولین ترس برای من ایران نیست. اولین ترس برای ما در منطقه است و اینکه ما چطور رفتار می‌کنیم.»

او همچنین خاطرنشان کرد که اختلافات میان کشورها باید به روشی متمدنانه حل شود. نخست‌وزیر سابق قطر گفت: «فکر می‌کنم ما می‌توانیم شادی و ناکامی‌مان را و عصبانیتمان را کنترل کنیم. می‌توانیم بگوییم بسیار خوب با اختلافاتی با فلان کشور داریم اما این اختلاف باید به روشی متمدنانه مورد بررسی قرار گیرد.»

او خاطرنشان کرد قطر که به عنوان یک میانجی قدرتمند در میان طرف‌های درگیر تنش ظاهر شد باید کنترل این روند را به دست بگیرد و بگوید: «بسیار خوب ما مشکلی با ایران داریم. با آنها می‌نشینیم و درباره جزئیات صحبت می‌کنیم و به راه حل می‌رسیم چون من معتقدم ما باید در منطقه خلیج [فارس] با ایران، عراق و کشورهای شورای همکاری هماهنگ باشیم و زندگی کنیم.»

او گفت چنین رویکردی از بسیاری جهات سومند خواهد بود: «اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم دستاورد بزرگی نه فقط برای صلح بلکه برای تجارت، کسب و کارها و اقتصاد خواهد بود.»/فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها