توصیه متفاوت سفیر پیشین آمریکا به واشنگتن درباره توافق ایران و عربستان

کد خبر: 1209955

دنیل شاپیرو سفیر پیشین آمریکا در سرزمین های اشغالی فلسطین درباره توافق ایران و عربستان گفت که واشنگتن به نیمه پر و خالی لیوان این توافق، توجه کند .

توصیه متفاوت سفیر پیشین آمریکا به واشنگتن درباره توافق ایران و عربستان

دنیل شاپیرو سفیر پیشین آمریکا در سرزمین های اشغالی فلسطین درباره توافق ایران و عربستان گفت که واشنگتن به نیمه پر و خالی لیوان این توافق، توجه کند .

سال گذشته اعلام شد که دنیل شاپیرو، سفیر پیشین آمریکا در سرزمین های اشغالی فلسطین که نام او در میان مشاوران دولت جو بایدن در موضوع اسرائیل به چشم می‌خورد، به سمتِ مشاور ارشد رابرت مالی (راب ملی) نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، منصوب شده است.

پایگاه خبری اکسیوس در همان زمان به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با تأیید این خبر گفت که شاپیرو پس از تأیید صلاحیت امنیتی به‌عنوان مشاور ارشد راب ملی به تیم وزارت خارجه در امور ایران پیوسته است.

شاپیرو در دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا از سال ۲۰۱۱ به‌عنوان سفیر آمریکا در تل‌آویو منصوب شد و تا ابتدای سال ۲۰۱۷ در این سمت باقی ماند.

به گزارش ایرنا، دنیل شاپیرو سفیر پیشین آمریکا در تل آویو در واکنش به توافق میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی روز شنبه به وقت محلی تصریح کرد: کاهش تنش‌های ایران و عربستان نیمه پر لیوان است که آمریکا نیز آن را تایید کرده است. اجرای این توافق می تواند به پایان جنگ در یمن، همانطور که آمریکا به دنبال آن بوده، کمک کند و تنش ها در عراق و همچنین هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی را کاهش دهد.

این سیاستمدار آمریکایی افزود: اما نیمه خالی لیوان، افزایش نفوذ چین با نمایش توانایی خود در استفاده از روابط سازنده با هر دو طرف درگیر در خاورمیانه است که تردیدهایی را در مورد قدرت آمریکا ایجاد می‌کند.

این دیپلمات آمریکایی در عین حال در تداوم اتهام زنی به ایران اضافه کرد: اما هم چین و هم سعودی‌ها با اعتماد به نیت ایران، قمار بزرگی انجام داده اند. در حالی که ایران در مقاطع مختلف تنش ها را با همسایگان خود تشدید یا کاهش داده است، هیچ نشانه ای مبنی بر تغییر در اهداف راهبردی این کشور دیده نمی شود. این اهداف شامل تسلط منطقه ای است که به واسطه برنامه هسته ای ایران که همچنان در حال گسترش است، پیش می رود.

سفیر پیشین آمریکا در سرزمین های اشغالی ادامه داد: احتمال دارد سعودی ها امیدوار باشند که چرخش آنها به سمت چین، به آنها اهرمی برای درخواست تسلیحات بیشتر، تضمین های امنیتی و فناوری هسته ای غیرنظامی از آمریکا می دهد.

وی افزود: پذیرفتن این درخواست ها می تواند شرط عربستان جهت عادی سازی روابط با اسرائیل باشد. اما نیاز آنها به حمایت آمریکا کاهش نخواهد یافت و این نیاز، آنها را ملزم می کند تا به دولت شکاک آمریکا، کنگره و افکار عمومی این کشور نشان دهند که تلاش بیشتر آنها همسو کردن منافع خود با آمریکا است نه با چین./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها