تلفات زلزله ترکیه به حدود ۴۸ هزار نفر رسید

کد خبر: 1209973

رئیس مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه(آفاد) از افزایش شمار جانباختگان زلزله یک ماه پیش در ۱۱ استان جنوبی ترکیه به ۴۷ هزار و ۹۷۵ نفر خبر داد.

تلفات زلزله ترکیه به حدود ۴۸ هزار نفر رسید

رئیس مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه(آفاد) از افزایش شمار جانباختگان زلزله یک ماه پیش در ۱۱ استان جنوبی ترکیه به ۴۷ هزار و ۹۷۵ نفر خبر داد.

به گزارش شامگاه شنبه و به نقل از تارنمای خبری استار ترکیه، یونس سزر با اشاره به مجروح شدن بیش از ۱۱۵ هزار نفر در جریان زلزله ۳۴ روز پیش ترکیه اعلام کرد که ۶ هزار و ۲۷۸ نفر از جانباختگان تبعه خارجی و اغلب از پناهجویان سوری هستند.

وی همچنین گفت: با نصب ۴۱۴ هزار چادر، شمار زیادی از زلزله‌زدگان در ۳۲۳ شهرک چادری اسکان یافته‌اند و بتدریج ۷۰۰ هزار نفر از آنها در این شهرک‌ها اسکان می‌یابند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه(آفاد) با اشاره به وقوع بیش از ۱۶ هزار پس لرزه در مناطق جنوبی ترکیه در ۳۴ روز گذشته بیان کرد: به علت تداوم پس لرزه ها، همچنان به شهروندان هشدار می دهیم که وارد ساختمان های آسیب دیده از زلزله نشوند.

وی ادامه داد: تاکنون ۲۷۳ هزار نفر از زلزله‌زدگان در مناطق خارج از استان‌های زلزله زده اسکان داده شده‌اند و همزمان اسکان در شهرک‌های کانکسی هم ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، وزیر شهرسازی، محیط زیست و تغییرات اقلیم ترکیه امروز از اتمام مطالعات ارزیابی خسارت زلزله در پنج استان غازی‌آنتپ، قهرمان‌ماراش، آدی‌یامان، کیلیس و عثمانیه خبر داد و افزود: ارزیابی خسارت در ۶ استان دیگر نیز به زودی به پایان می‌رسد.

مراد کوروم اضافه کرد: بر اساس ارزیابی انجام شده، در جریان زلزله‌های مکرر و شدید، ۸۲۱ هزار و ۳۰۲ واحد مسکونی واقع ر ۱۱ استان جنوبی ترکیه با آسیب شدید تا متوسط، دیگر قابل سکونت نیست و بسیاری از آنها باید بلافاصله تخریب و بازسازی شود.

زلزله ۷.۷ و ۷.۶ ریشتری ۶ فوریه ۲۰۲۳ ( ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱) ترکیه و سوریه که جان حدود ۴۸ هزار نفر را در جنوب ترکیه گرفت، علاوه بر تلفات جانی زیاد، خسارت‌های مالی سنگینی نیز بر پیکره اقتصاد در این دو کشور بر جای گذاشته است.

شبکه خبری تی.آر.تی ترکیه چند روز پیش اعلام کرد که در پی این زلزله، بیش از ۳.۳ میلیون نفر مجبور به کوچ و مهاجرت از محل زندگی خود به مکانی دیگر شده‌اند.

این رسانه در گزارش خبری خود با اشاره به نقل مکان و جا به جایی بیش از چهار میلیون نفر از جمعیت مناطق جنوبی ترکیه به علت تبعات زلزله اعلام کرد: پس از این زلزله، ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت ساکن در شهرها نیز به روستای اجدادی خود بازگشته‌اند.

بنا به اعلام مدیر بانک جهانی، زلزله اخیر در ترکیه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از ساکنان ۱۱ استان ترکیه را بی خانمان کرده و یا به محل سکونت آنها خسارت وارد کرده است.

هر چند که خسارت دقیق این زلزله که از آن به عنوان «فاجعه قرن» یاد می‌شود، هنوز مشخص نشده؛ ولی برخی نهادهای اقتصادی برآوردهای خود را از میزان خسارت این زلزله اعلام کرده و گفته اند که اقتصاد ترکیه به سختی می‌تواند از زیر بار خسارت این رویداد کمر راست کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها