شی مجازی با زلنسکی دیدار می‌کند/رئیس جمهور چین به مسکو می رود

کد خبر: 1210412

وال استریت ژورنال امروز (دوشنبه) از قول منابع مطلع نوشت، رئیس جمهوری چین قرار است نشستی مجازی با رئیس جمهوری اوکراین داشته باشد.

شی مجازی با زلنسکی دیدار می‌کند/رئیس جمهور چین به مسکو می رود

وال استریت ژورنال امروز (دوشنبه) از قول منابع مطلع نوشت، رئیس جمهوری چین قرار است نشستی مجازی با رئیس جمهوری اوکراین داشته باشد.

به گزارش ایسنا، این روزنامه همچنین نوشت، در روزهای آتی شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به مسکو می‌رود تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کند و پس از آن، با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراین خود صحبت خواهد کرد.

اوایل امروز دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین از بیان اینکه رئیس جمهوری چین به روسیه می‌آید، امتناع کرده بود.

وی گفت، وقتی هر دو طرف روسی و چینی آماده بودند درباره این سفر اطلاع رسانی می‌شود.

 رئیس جمهور چین به مسکو می‌رود

شی جین پینگ رئیس جمهور چین در نظر دارد هفته آینده راهی مسکو شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی مطلع، خبر داد که شی جین پینگ رئیس جمهور چین در نظر دارد هفته آینده راهی مسکو شود.  

براساس اطلاعات به دست آمده، انتظار می رود رئیس جمهور چین با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود دیدار کند. با این حال جزئیات بیشتری فاش نشده است.

روزنامه وال استریت ژورنال ماه گذشته گزارش داده بود که رئیس جمهور چین ممکن است در ماه آوریل یا مه، به مسکو سفر کند.

ولادیمیر پوتین در دسامبر سال گذشته در جریان یک گفتگو با شی جین پینگ از طریق ویدئو کنفرانس، رئیس جمهور چین را برای بهار سال جاری به مسکو دعوت کرد. در ماه فوریه، وانگ یی وزیر خارجه چین به کرملین رفته بود. پس از این دیدار، پوتین ابراز امیدواری کرد این ملاقات انگیزه را برای توسعه روابط دو جانبه بین مسکو و پکن بیشتر کند.

شی در حالی به روسیه سفر می کند که اخیرا گزارش هایی درباره ارسال تسلیحات مرگبار از سوی چین به روسیه منتشر شده است اما مقامات چینی این گزارش را رد کرده و قراردادی 12 ماده ای را برای برقراری صلح و آتش بس بین روسیه و اوکراین ارائه کرده است.

بسیاری از مقامات آمریکا از جمله آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور به چین درباره ارسال سلاح به روسیه هشدار داده و تاکید کردند اگر چین دست به این اقدام بزند باید هزینه آن را پرداخت کند.

آخرین دیدار رو در روی طرفین در سپتامبر 2022 و در شهر سمرقند و در جریان اجلاس سازمان همکاری شانگهای صورت گرفته بود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها