مقام آمریکایی: روسیه بخشی از پهپاد آمریکا در دریای سیاه را بازیابی کرده است

کد خبر: 1211049

یک مقام آمریکایی اعلام کرد که روسیه بخشی از پهپاد جاسوسی آمریکا را که بر اثر برخورد با جنگنده روسی، ساقط شد، بازیابی کرده است.

مقام آمریکایی: روسیه بخشی از پهپاد آمریکا در دریای سیاه را بازیابی کرده است

یک مقام آمریکایی اعلام کرد که روسیه بخشی از پهپاد جاسوسی  آمریکا را که بر اثر برخورد با جنگنده روسی، ساقط  شد، بازیابی کرده است.

 یک مقام آمریکایی آگاه عصر پنجشنبه به وقت محلی به شبکه خبری سی ان ان گفت که آمریکا معتقد است روسیه بخشی از لاشه پهپاد جاسوسی سرنگون شده را در دریای سیاه بازیابی کرده است.

این مقام آمریکایی که نامش اعلام نشده است، قطعات بازیابی شده را اجزای فایبرگلاس یا قطعات کوچک پهپاد ام کیو ۹ ریپر توصیف کرد.

به گزارش ایرنا, جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پی سقوط پهپاد آمریکایی پس از برخورد با جنگنده سوخوی روسی، اعلام کرد آمریکا هنوز پهپاد سرنگون شده را از دریای سیاه بازیابی نکرده است و مطمئن نیستم بتوانیم آن را بازیابی کنیم.

کربی در عین حال در مورد احتمال دستیابی روسیه به پهپاد سرنگون شده بدون پرداختن به جزئیات گفت: ما اقداماتی را برای محافظت از دارایی خود در ارتباط با آن پهپاد خاص انجام داده‌ایم.

وی توضیح داد که مقامات آمریکا اقداماتی را برای محافظت از اطلاعات ذخیره شده در پهپاد و به حداقل رساندن موفقیت احتمالی هرگونه تلاش دیگران برای دستیابی به داده‌های پهپاد انجام داده‌اند.

کربی اظهار کرد که این پهپاد بر فراز آب‌های بین المللی در حال پرواز بوده است. او گفت که این نوع پروازها و تلاش روسیه برای رهگیری آن‌ها در طول جنگ اوکراین غیر معمول نبوده است.

وی گفت : اما این اولین بار است که یک خلبان روسی به این پهپاد ضربه می‌زند و باعث می‌شود که آمریکا مجبور شود آن را ساقط کند.

نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی "روسیه ۱" گفت: نمی‌دانم که آیا ما قادر به بازیابی این پهاد خواهیم بود یا نه, اما باید این کار را انجام دهیم. ما قطعاً آن را بررسی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: آمریکا ادعا می‌کند در اوکراین علیه روسیه نمی‌جنگد اما حادثه این پهپاد خلاف این ادعاها را ثابت می‌کند.

ارتش آمریکا روز پنجشنبه تصاویری را منتشر کرد که به گفته آن  یک جنگنده روسی برای یک پهپاد آمریکایی بر فراز دریای سیاه ایجاد مزاحمت کرده و با آن برخورد می کند.

رسانه های آمریکایی اعلام کردند این تصاویر که توسط مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا منتشر شد از دوربین پهپاد فیلمبرداری شده است و نشان می دهد که یک جت سوخو ۲۷ روسی پهپاد ام کیو ۹ آمریکا را به تعبیر واشنگتن "به صورت ناامن و غیرحرفه ای در حریم هوایی بین المللی رهگیری می کند."

مقامات آمریکایی پیشتر به ان بی سی نیوز گفته بودند که کرملین اقدامات تهاجمی دو جت روسی درگیر در این حادثه را در تلاشی آشکار برای منحرف کردن پهپاد از مسیر یا از کار انداختن قابلیت های نظارتی آن تایید کرده است.

روسیه برخورد جنگنده های این کشور با این پهپاد را تکذیب کرد و آمریکا را مقصر دانسته است و به واشنگتن هشدار داد که پروازهای نظارتی "خصمانه" در نزدیکی مرزهای روسیه که برای کمک به اوکراین انجام می شوند را متوقف کند.

رسانه های آمریکایی می گویند در حالی که مدت زمان این ویدیو تنها ۴۳ ثانیه‌ است و بخش هایی از آن حذف شده است، ارتش آمریکا گفت که این ویدئو وقایع را به صورت زنجیره ای نشان می‌دهد.

در ابتدای این ویدئو، یکی از جت‌های روسی در حال نزدیک شدن به پهپاد است و در فاصله نزدیک آنچه را به نظر می رسد سوخت است، در هوا رها می کند. سپس در ثانیه ۲۹ این فیلم، به نظر می رسد جنگنده  دوم به این پهپاد نزدیک می شود و درحالی که در فاصله بسیار نزدیک  سوخت آزاد می کند دوربین پهپاد ضبط تصاویر را متوقف می کند.  هنگامی که ارتباط  دوباره برقرار می شود، یکی از ملخ های پهپاد آسیب دیده است.

مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا اعلام کرد که روز سه شنبه یک فروند جنگنده سوخو-۲۷ روسیه به یک پهپاد ام کیو ۹ ریپر آمریکای بر فراز دریای سیاه برخورد کرد که این امر موجب شد تا نیروهای آمریکایی این پهپاد را در آب های بین المللی پایین بیاورند.

دو جنگنده سوخوی ۲۷ روسیه، پهپاد آمریکا را در شرایطی که فرماندهی اروپای آمریکا آن را "ناامن و غیرحرفه ای" خواند، رهگیری کردند .

پاتریک ریدر سخنگوی پنتاگون گفته است که جنگنده‌های روسیه به مدت نیم ساعت در نزدیکی این پهپاد پرواز می‌کردند و سوخو ۲۷ که با این پهپاد برخورد کرده، آسیب دیده است.

در این بیانیه ادعا شده است که هواپیمای روسیه علاوه بر برخورد با پهپاد آمریکا، سوخت خود را روی آن ریخته و به شیوه ای بی پروا و غیرحرفه ای در مقابل آن پرواز کرده است.

ژنرال جیمز بی هکر، فرمانده مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا گفت: پهپاد ما در حال انجام عملیات معمولی در حریم هوایی بین‌المللی بود که توسط یک هواپیمای روسی رهگیری شده و مورد اصابت قرار گرفت و این برخورد منجر به سقوط و از دست دادن کامل پهپاد شد. در واقع، این اقدام غیرایمن و غیرحرفه‌ای روس‌ها تقریباً باعث سقوط هر دو هواپیما شد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها