چرا اوغان به قلیچدار اوغلو پشت کرد؟/معامله انتخاباتی با اردوغان

کد خبر: 1222847

اعلام حمایت سینان اوغان از رئیس جمهورکنونی ترکیه ر انتخابات ریاست جمهوری ، به یکی از مهم ترین موضوعات روز در این کشور تبدیل شده است. برخی تحلیلگران می گویند، اعلام حمایت اوغان از اردوغان به معنای پیروزی آسان تر وی در دور دوم انتخابات و قطعی شدن فتح دوباره آکسرای توسط حزب عدالت و توسعه می باشد.

چرا اوغان به قلیچدار اوغلو پشت کرد؟/معامله انتخاباتی با اردوغان

اعلام حمایت سینان اوغان از رئیس جمهورکنونی ترکیه ر انتخابات ریاست جمهوری ، به یکی از مهم ترین موضوعات روز در این کشور تبدیل شده است. برخی تحلیلگران می گویند، اعلام حمایت اوغان از اردوغان به معنای پیروزی آسان تر وی در دور دوم انتخابات و قطعی شدن فتح دوباره آکسرای توسط حزب عدالت و توسعه می باشد.با این حال برخی دیگر می گویند اوغان نمی تواند انتظار داشته باشد که همه افراد رای دهنده به وی در دورنخست انتخابات، آرای خود را به سود اردوغان به گردش در بیاورند! انتظار می رود نیمی از آرای اختصاص داده شده به اوغان در دور نخست انتخابات ، به سبد رای قلیچدار اوغلو واریز شود زیرا ملی گرایان طرفدار اوغان معمولا  ارتباط خوبی با اردوغان و تفکراتش ندارند!

قبل از حمایت رسمی از اردوغان، اوغان با قلیچدار اوغلو دیدار کرده بود اما در این دیدار، خواسته هایی مطرح کرد که با مخالفت نامزد رقیب اردوغان مواجه شد! برخی منابع می گویند او در ازای اعلام حمایت از قلیجدار اوغلو، سمت معاونت رئیس جمهور را طلب کرده است که البته با توجه به اختلاف رویکرد اوغان و قلیچدار اوغلو، عملا پذیرش آن از سوی رهبر حزب جمهوریخواه خلق امکانپذیر نبوده است. پس از آن، اوغان رایزنی خود رابا اردوغان در خصوص حمایت از ی آغاز کرد. به نظر می رسد در جریان این معامله انتخاباتی و سیاسی، اوغان توانسته است امتیازاتی از رئیس جمهور کنونی ترکیه بگیرد..وی در سخنرانی که عصر روز دوشنبه انجام داد گفت که باید پناهجویان از ترکیه به بیرون رانده شوند چون این موضوع به امنیت ملی کشورمان ارتباط دارد.نفر سوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که 5.17 درصد آرای دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را بدست آورده گفت که تولید صنایع دفاع ملی ترکیه باید ادامه یابد.

سنان اوغان اضافه کرد: «ما خواستار هیچ پست و مقامی نبوده و چیزی که برای ما مهم است، منافع ملی ترکیه است.رئیس جمهور جدید باید در شرایط توافق با پارلمان قرار داشته باشد و مخالفان در دور نخست نتوانستند ما را مجاب کنند و نتوانستند اکثریت را در پارلمان بدست بیاورند».

اما بسیاری از از شهروندان ترکیه ای ، با توجه به عقبه ای که از اوغان سراغ دارند، چنین ادعایی را قبول ندارند! او دقیقا به دلیل عدم دریافت پست معاونت، حاضر به ائتلاف با قلیچدار اوغلو نشده و اکنون نیز در ازای اعلام حمایت از اردوغان، قطعا امتیازی دریافت کرده که فعلا قادر به افشای آن نیست و البته رئیس جمهور ترکیه و همراهانش نیز ترجیح می دهند درخصوص آن سخنی نگویند! سنان اوغان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با کسب 5.17 درصد آرا، پس از اردوغان و قلیچدار اوغلو سوم شد.

در این میان، نظرسنجی های قابل تاملی در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ( در دور دوم) منتشر می شود که برای هر دونامزد انتخاباتی معنادر است! تصمیم اوغان برای حمایت از اردوغان در حالی منتشر می‌شود که نتایج نظرسنجی منتشرشده توسط موسسه "اوپیتیمار" نشان می‌دهد که ۲۵ درصد از طرفداران «سنان اوغان» به «رجب طیب اردوغان» و ۲۵ درصد دیگر به «کمال قلیچداراوغلو» رای خواهند داد؛ روندی که در نهایت، به سود اردوغان تمام خواهد شد.در نظرسنجی انجام شده توسط این موسسه، حدود ۲۷.۹ درصد گفته‌اند که تصمیم خود را برای حمایت از کاندیداها در دور دوم انتخابات نگرفته‌اند، ۱۸.۶ درصد گفته‌اند که در دور دوم پای صندوق های رای نخواهند رفت و ۳.۶ درصد از اظهار نظر درباره این موضع خودداری کرده‌اند. چنانچه مشاهده می شود، آرای خاموش یا خاکستری( آرای نامشخص) هر دو نقش به سزایی در تعیین برنده دور نهایی انتخابات خواهند داشت. در چنین شرایطی باید در انتظار آثار حمایت اوغان از اردوغان ماند....

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها