نامه قانونگذار ارشد آمریکا به بایدن درباره ایران

کد خبر: 1227760

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور بر ضرورت ارائه هر گونه توافق با ایران به نهاد قانونگذار تأکید کرد.

 نامه قانونگذار ارشد آمریکا به بایدن درباره ایران

«مایکل مک‌کاول»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور بر ضرورت ارائه هر گونه توافق با ایران به نهاد قانونگذار تأکید کرد.

این قانونگذار ارشد آمریکایی با اشاره به گزارش‌های رسانه‌ای درباره تلاش دولت بایدن برای دستیابی به تفاهمی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای تأکید کرد که دولت باید به تعهداتش در قبال کنگره ذیل قانون موسوم به «قانون بررسی توافق هسته‌ای ایران» (اینارا) پایبند بماند.

قانون موسوم به «بررسی توافق هسته‌ای با ایران، 2015» (اینارا) در ماه مه سال 2015 در بحبوحه اختلافات داخلی قانونگذاران آمریکایی با دولت «باراک اوباما» بر سر مفاد توافق هسته‌ای برجام به تصویب نهاد قانونگذار این کشور رسید. این قانون، در کل، به کنگره اجازه می‌دهد توافقات حاصل‌شده میان ایران و گروه 1+5 را مورد بررسی قرار دهد. 

 مطابق قانون اینارا دولت آمریکا تا 30 روز بعد از حصول توافق هسته‌ای با ایران که کنگره مفاد توافق را مورد بررسی قرار می‌دهد از اختیار کاهش تحریم‌ها برخوردار نخواهد بود. کنگره همچنین در این دوره می‌تواند توافقات را به صحن هر دو مجلس سنا و نمایندگان آورده و رد یا تأیید آن را به رأی بگذارد.

مک‌کاول در بخش دیگری از نامه از بایدن بابت تلاش‌های ادعایی برای بازگشت به برجام انتقاد کرده و نوشته است: «دولت به جای استفاده از اهرم‌های دیپلماتیک و بازدارندگی نظامی برای منصرف کردن ایران از انجام فعالیت‌های مخرب در حال پاداش دادن به رفتارهای بد ایران در ازای وعده کذب تهران برای تنش‌زدایی است.»

وی اضافه کرده است: «به دولت یادآوری می‌کنم که قوانین آمریکا ایجاب می‌کنند که هر گونه توافق، ترتیبات یا تفاهم با ایران بایستی ذیل قانون اینارا به کنگره تحویل داده شوند.»

در روزهای گذشته شایعاتی در رسانه‌های آمریکا درباره دستیابی ایران به نوعی توافق موقت یا تفاهم در خصوص برنامه هسته‌ای ایران منتشر شده است. هم ایران و هم وزارت خارجه آمریکا این شایعات را رد کرده‌اند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها