ژنرال مارک میلی سفر خود به خاورمیانه را بدلیل تنش در روسیه لغو کرد

کد خبر: 1229321

رسانه آمریکایی گزارش دادند که ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در پی تنش ها در روسیه میان گروه شبه نظامی واگنر و ارتش این کشور، سفر خود به منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) را که قرار بود به سرزمین های اشغالی فلسطین برود، لغو کرد.

ژنرال مارک میلی سفر خود به خاورمیانه را بدلیل تنش در روسیه لغو کرد

رسانه آمریکایی گزارش دادند که ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در پی تنش ها در روسیه میان گروه شبه نظامی واگنر و ارتش این کشور، سفر خود به منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) را که قرار بود به سرزمین های اشغالی فلسطین برود، لغو کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خبرنگار رسانه آمریکایی آکسیوس روز شنبه به وقت محلی اعلام کرد: ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک، سفر خود به اسرائیل را که قرار بود از روز یکشنبه آغاز شود، برای پیگیری وقایع روسیه لغو کرد.

آکسیوس به نقل از دو مقام دفاعی اسرایئل اعلام کرد: مارک میلی، سفر برنامه ریزی شده به خاورمیانه را برای نظارت بر آنچه در روسیه در حال رخ دادن است به تعویق. در روسیه، انداخته است.

بر اساس گزارش ها، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا قرار بود به سزمین های اشغالی و اردن سفر کند.

پیش از این، کاخ سفید اعلام کرد در پی تنش میان گروه شبه نظامی واگنر و ارتش روسیه، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا درباره اوضاع در روسیه با سران فرانسه، آلمان و انگلیس گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کاخ سفید روز شنبه به وقت محلی اعلام کرد: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا امروز با امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، اولاف شولتس صدراعظم آلمان و ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس گفتگو کرد.

کاخ سفید تصریح کرد: رهبران این کشورها وضعیت روسیه را بررسی کردند. آنها همچنین بر حمایت قاطع خود از اوکراین تاکید کردند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه به وقت محلی گفت: امروز با وزرای خارجه گروه ۷ و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی در مورد وضعیت کنونی در روسیه گفت و گو کردم.ایالات متحده همزمان با تغییر و تحول اوضاع، همکاری نزدیک با متحدان خود را حفظ خواهد کرد.

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا امروز با وزرای خارجه کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و انگلیس و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی گفتگو کرد تا در مورد وضعیت جاری در روسیه گفتگو کند.بلینکن بار دیگر تاکید کرد که حمایت ایالات متحده از اوکراین تغییر نخواهد کرد و همزمان با تغییر و تحول اوضاع، هماهنگی نزدیک با متحدان خود را حفظ خواهد کرد.

وزیر امور خارجه دولت بایدن با هاکان فیدان وزیر امور خارجه جدید ترکیه نیز درباره وضعیت روسیه گفتگو کرد.

یوگنی پریگوژین بنیان‌گذار و رییس گروه خصوصی نظامی واگنر روز جمعه بدون ارائه شواهدی مدعی شد که ارتش روسیه ۲ هزار نفر از نیروهای واگنر را به قتل رسانده است.

وی گفت: یک حمله راکتی به اردوگاه‌های گروه واگنر انجام شد. افراد زیادی قربانی شده‌اند. به گفته کسانی که شاهد حمله بودند این راکت از پشت جبهه یعنی توسط نیروهای وزارت دفاع فدراسیون روسیه شلیک شده بود.

پریگوژین که در ماه‌های گذشته حملات لفظی شدیدی علیه سرگئی شویگو وزیر دفاع و والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه داشته است، گفت: وزارت دفاع تلاش می‌کند جامعه و رئیس جمهوری را فریب داده و قصه‌ای درباره تهاجم اوکراین و برنامه‌ریزی آن‌ها برای حمله به ما با همکاری ناتو بسازد.

وی همچنین سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه را تهدید کرد و گفت که وی در میدان سرخ مسکو به دار آویخته خواهد شد در مقبره لنین دفن می‌شود. رئیس واگنر گفت که نیروهای این گروه شبه‌نظامی از اوکراین وارد خاک روسیه شده و آماده هستند «تمام راه» را علیه ارتش روسیه طی کنند.

«دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه از مردم کشورش خواست تا با اتحاد حول محور ولادیمیر پوتین، دشمنان داخلی و خارجی را شکست دهند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز  در نطقی تلویزیونی شورش شبه نظامیان گروه واگنر و به دست گرفتن کنترل برخی از شهرها و خطوط مواصلاتی را خنجری از پشت بر پیکر روسیه، عنوان کرد و خواهان کنار گذاشتن اختلافات که موجب سوء استفاده دشمنان می شود، شد.

به گزارش ایرنا، پوتین روز شنبه در این سخنرانی "شورش" گروه واگنر را خیانت به آرمان نیروهایی معرفی کرد که در نبرد اوکراین جان خود را از دست داده اند. وی افزود: مسئولان اجازه نمی دهند که شکاف در روسیه رخ دهد و از مردم محافظت خواهد شد.

پوتین خبر داد که دیشب با فرماندهان نظامی تمامی رده ها گفت و گو کرده و «ارتش شجاعانه می جنگد» و خواهان آن شد که هر گونه اختلاف در جریان «عملیات نظامی ویژه» کنار گذاشته شود.

وی با بیان اینکه جاه طلبی مفرط به خیانت به روسیه منجر شد،گفت: تمامی افرادی که مسئول اقدام به شورش هستند با مجازات روبرو شده و در برابر مردم و قانون پاسخگو خواهند بود و ما از کشورمان در برابر خیانت داخلی دفاع خواهیم کرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها