درخواست ترامپ از بایدن برای توقف جنگ اوکراین

کد خبر: 1230428

رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفته که وقت آن رسیده است که واشنگتن با میانجیگری بین روسیه و چین به برقراری صلح در اوکراین کمک کند.

درخواست ترامپ از بایدن برای توقف جنگ اوکراین

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا روز گذشته (پنجشنبه) در یک مصاحبه تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت که زمان آن رسیده است که ایالات متحده برای مذاکره میان روسیه و اوکراین به منظور دستیابی به صلح میانجیگری کند.

وی با طرح این ادعا که  قدرت«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در پی شورش ناکام اخیر «واگنر» تضعیف شده است، در این خصوص گفت: «من خواهان توقف کشتار به خاطر این جنگ مسخره هستم».

رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده در ادامه این قضیه را منتفی ندانست که دولت کی‌یف مجبور به واگذاری برخی از قلمروهای اوکراین به روسیه شود تا در نهایت جنگ در اوکراین متوقف شود.

ترامپ بار دیگر از عملکرد خود بعنوان رئیس‌جمهور سابق آمریکا انتقاد کرد و گفت اگر همچنان رئیس‌جمهور آمریکا بود، در خصوص همه‌چیز مذاکره صورت می‌گرفت.

ترامپ ادامه داد: «من فکر می‌کنم که آن‌ها (اوکراین) حق دارند بسیاری از آن چه را که به دست آورده‌اند حفظ کنند و فکر می‌کنم که روسیه نیز با این قضیه موافقت کند. شما به میانجی درستی یا مذاکره‌کننده درستی نیاز دارید و ما در حال حاضر چنین کسی را نداریم».

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و متحدان ناتو خواستار خروج روسیه از قلمروهایی هستند که مسکو در نبرد با کی‌یف تحت کنترل خود درآورده است. اوکراین مدتی است که می‌گوید ضدحملاتی را به امید بازپس‌گیری این مناطق علیه مواضع روسیه به راه انداخته است که پیشرفت‌های چشمگیری نداشته است.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین که در دوران زمامداری خود حدود 20 درصد از خاک اوکراین را از دست داده است، سال گذشته یک طرح صلح 10 بندی پیشنهاد داد و خواستار خروج تمامی نظامیان روس از اوکراین شد.

ترامپ در مصاحبه خود به رویترز گفت: «من فکر می‌کنم بزرگترین کاری که ایالات متحده در حال حاضر باید انجام دهد برقراری صلح است – گردهم آوری روسیه و اوکراین و ایجاد صلح. شما می توانید این کار را انجام دهید. زمان این کار فرارسیده است که دو طرف را گردهم آورید و مجبور به صلح کنید».

ترامپ در ادامه در واکنش به تلاش گروه واگنر برای شورش در رویسه گفت: «شما می‌گویید پوتین همچنان روی کار است و همچنان قدرتمند است اما من می‌گویم او قطعاً به نوعی تضعیف شده است و حداقل در ذهن مردم این گونه است».

وی ادامه داد اگر در حال حاضر پوتین در قدرت نبود، «نمی‌دانید که چه جایگزینی وجود داشت و ممکن بود بهتر باشد اما (من می‌گویم) بسیار بدتر می‌شد».

دولت زلنسکی اما با طرح این ادعا که حمله روس‌ها علیه کشورش به‌مثابه اقدام علیه کل اروپاست، تاکنون صدها میلیارد دلار کمک نظامی از کشورهای غربی جلب کرده است. کمک‌های آمریکا به اوکراین به‌تنهایی از رقم صد میلیارد دلار فراتر رفته و برخی از پیشرفته‌ترین تجهیزات ناتو راهی میادین نبرد با روسیه شده‌اند؛ تانک‌های لئوپارد و سامانه‌های ضدهوایی پاتریوت از این جمله‌اند اما با این حال، بسیاری از کارشناسان احتمال پیروزی این کشور در نبرد با روس‌ها را ناچیز ارزیابی می‌کنند.

ترامپ در این مصاحبه همچنین برخی ادعاها درباره پایگاه جاسوسی چین در کوبا اشاره کرد و گفت: «من 48 ساعت به آنها وقت می‌دادم از آنجا خارج شوند. برای تمامی اقلامی که به ایالات متحده می‌فروشند، 100 درصد تعرفه تعیین می‌کرند و آنها ظرف دو روز آنجا را ترک خواهند کرد».

آمریکا در سالهای اخیر با اقدامات تحریک‌آمیز در نزدیکی تایوان بر تنش ها با چین دامن زده است و ترامپ در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد آمریکا در قبال تایوان در صورت پیروزی اش در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: «من در این باره حرف نمی‌زنم. دلیلش این است که این به موضع مذاکره من خدشه وارد می کند.. تنها چیزی که می‌توانم بگویم برای چهار سال (در دوران ریاست جمهوری من)، هیچ تهدیدی وجود نداشت و اگر رئیس‌جمهور شوم باز هم این قضیه رخ نخواهد داد»./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها