افشاگری از سفر مخفیانه رئیس موساد به واشنگتن

کد خبر: 1236100

منابع آگاه آمریکایی به وبگاه «آکسیوس» گفتند که رئیس موساد دو هفته پیش سفر مخفیانه‌ای به واشنگتن داشته تا با مقام‌های کاخ سفید و سیا درباره عادی‌سازی روابط تل‌آویو و ریاض گفت‌وگو کند.

افشاگری از سفر مخفیانه رئیس موساد به واشنگتن

دو منبع آمریکایی به وبگاه «آکسیوس» گفتند که «دیوید بارنیا» رئیس موساد حدود دو هفته پیش سفر محرمانه‌ای به واشنگتن داشته تا با مقام‌های ارشد کاخ سفید و «سیا» درباره تلاش‌های دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برای رسیدن به توافق با عربستان سعودی که شامل عادی‌سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو می‌شود، بحث و تبادل نظر کند.

وبگاه آکسیوس گزارش کرد که موضوع عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی تنها بخش کوچکی از تلاش‌های دولت بایدن بوده است و تل‌آویو در صدد است تا نظر خود را در خصوص توافقات دوجانبه احتمالی بین آمریکا و عربستان که دو کشور در حال بحث در خصوص آن هستند و احتمالاً بر امنیت تل‌آویو تأثیر می‌گذارد و شامل حمایت احتمالی آمریکا از برنامه هسته‌ای غیرنظامی عربستان سعودی با غنی‌سازی اورانیوم و فروش احتمالی تسلیحات آمریکا به ریاض می‌شود، ارائه دهد.

مقام‌های آمریکایی پیشتر به آکسیوس گفته بودند که کاخ سفید در صدد است قبل از آن‌که مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 آمریکا، برنامه‌های بایدن را تغییر دهد، تلاش دیپلماتیک با عربستان و تل‌آویو را تا پایان سال یا آغاز سال آینده میلادی،تکمیل کند.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفته گذشته بهعربستان سعودی سفر کرد و با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و دیگر مقام‌های ارشد سعودی دیدار و گفت وگو کرد.

کاخ سفید اعلام کررد که سالیوان و محمد بن سلمان در خصوص موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای از جمله «طرح پیشبرد چشم‌انداز یک منطقه خاورمیانه باثبات صلح‌آمیز‌تر، امن‌تر، مرفه‌تر که با جهان ارتباط تنگاتنگ دارد»، گفت‌وگو کردند.

با این‌حال منابع آمریکایی گفتند که بارنیا پیش از سفر مشاور بایدن (سالیوان) به عربستان، با وی در کاخ سفید دیدار کرده بود.

بر اساس این گزارش، بارنیا همچنین با «برت مک گورک» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید و «آموس هوچستین» مشاور ارشد بایدن در امور انرژی و زیرساخت گفت‌وگو کره بود.

هوچستین و مک گورک که در 18 ماه گذشته بر روی موضوع تقویت روابط آمریکا و عربستان کار کرده بودند، در سفر اخیر سالیوان به عربستان، او را همراهی کردند.

طبق گفته منابع آمریکایی،‌ابتکار عمل عربستان سعودی، موضوع اصلی مورد بحث در نشست‌ بارنیا با مقام‌های کاخ سفید بوده است.

بنا به گفته یکی از منابع آمریکایی، بارنیا و «بیل برنز» مدیر سیا همچنین در خصوص طرح عربستان سعودی و ایران با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید حاضر نشد به طور خاص درباره دیدار سالیوان و بارنیا اظهارنظر کند.

وی تنها به این جمله بسنده کردک «ما همچنان از عادی‌سازی روابط با اسرائیل از جمله با عربستان سعودی حمایت می‌کنیم و به وضوح به گفت‌وگو با شرکای منطقه ای خود درباره چگونگی حصول پیشرفت‌های بیشتر ادامه می‌دهیم».

وی ادامه داد: «این تلاشی است که ما در جهت پیشبرد اهداف سیاست خارجی ایالات متحده برای منطقه ای صلح آمیز، امن، مرفه و با ثبات تر خاورمیانه دنبال می کنیم».

از طرف دیگر، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حاضر به اظهارنظر درباره این خبر نشد.

بنا به گفته یکی از منابع آمریکا، برنز در دیدار خود بارنیا همچنین مسئله تغییرات قضایی رژیم صهیونیستی که ماههاست اعتراض‌ها در سرزمین اشغالی را به همراه داشته را مطرح کرده است و «یک بحث کلی در این خصوص صورت گرفته است».

بر اساس این گزارش، چند روز پس از دیدار رئیس موساد با مقام‌های آمریکایی، ائتلاف حاکم در فلسطین اشغالی قانونی را به تصویب درآورد که توانمندی دیوان عالی رژیم صهیونیستی برای بازبینی تصمیمات رژیم صهیونیستی را تضعیف کرد.

بایدن چند روز مانده به رأی‌گیری فوق در سرزمین اشغالی، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را ترغیب کرده بود که این طرح را به تصویب نرساند و پیش نبرد و در عوض اجماع نظر گسترده ای در خصوص اصلاحات قضایی پیدا کند.

امارات متحده عربی و بحرین دو کشوری هستند که با چراغ سبز عربستان سعودی در سال ۲۰۲۰ اقدام به عادی‌سازی روابط و سازش با رژیم صهیونیستی کردند، اما سعودی‌ها بارها گفته‌اند که هرگونه پیشرفتی در مسیر بهبود روابط با تل آویو به تغییر سیاست‌های این رژیم در قبال فلسطین و موافقت با تشکیل کشور فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی بستگی دارد.

مقامات رژیم صهیونیستی در خصوص برقراری رابطه با عربستان سعودی بارها ابراز خوش‌بینی کرده‌اند به طوری که از همان سال ۲۰۲۰ نیز چنین ادعاهایی همواره مطرح بوده است.

در این راستا «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم موقت صهیونیستی نیز در تاریخ ۳۰ فروردین گفت که سفر به عربستان سعودی به عنوان یک گزینه روی میز مطرح است. کوهن به «رادیو ارتش اسرائیل» گفت: «این گزینه روی میز است، اما هنوز تاریخ مشخصی تعیین نشده است».

پیش از آن نیز «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم مدعی شده بود که عادی سازی روابط با عربستان یک «جهش بزرگ» به سمت پایان دادن به درگیری اعراب و اسرائیل است.

ماه گذشته روزنامه «وال استریت ژورنال» در این باره نوشت، عربستان سعودی و (رژیم) اسرائیل با وساطت دولت «جو بایدن»، رئیس‌ جمهور آمریکا در تلاش برای رسیدن به توافقاتی هستند که می‌تواند به هواپیماهای تجاری اجازه استفاده از حریم هوایی فلسطین اشغالی را بدهد. منابع مطلع به روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند این توافقات همچنین امکان کنترل عربستان سعودی بر دو جزیره راهبردی دریای سرخ  یعنی تیران و صنافیر را فراهم خواهد کرد. عربستان سعودی نیز مجوز سفر شماری از تجار اسرائیلی به این کشور را صادر خواهد کرد./فارس

توافق احتمالی با عربستان محور سفر مخفیانه رئیس موساد به واشنگتن

تارنمای اکسیوس فاش کرد: دیوید بارنیا (David Barnea) رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) حدود دو هفته پیش برای مذاکره با مقامات آمریکایی درباره طرح جو بایدن برای عادی سازی روابط این رژیم با عربستان، مخفیانه به واشنگتن سفر کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تارنمای آکسیوس به نقل از دو منبع آمریکایی نوشت: این دیدار با هدف مذاکره با مقامات کاخ سفید و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره تلاش های دولت جو بایدن برای دستیابی به توافق با عربستان بوده که شامل عادی سازی روابط ریاض و تل آویو می شود.

این رسانه آمریکایی نوشت، عادی سازی روبط بین ریاض-تل آویو تنها بخش کوچکی از تلاش های دولت بایدن است. کابینه رژیم صهیونیستی به دنبال آن است که نظر خود را درباره توافقات احتمالی دوجانبه بین آمریکا و عربستان که دو کشور در حال مذاکره درباره آن هستند، ارائه دهد؛ موضوعی که بر امنیت رژیم صهیونیستی تاثیر گذار خواهد بود و شامل حمایت آمریکا از برنامه هسته ای غیرنظامی عربستان با غنی‌سازی اورانیوم در داخل این کشور و فروش احتمالی سلاح به ریاض می شود.

مقام های آمریکایی پیشتر به آکسیوس گفته بودند که کاخ سفید قصد دارد تلاش دیپلماتیک خود را برای عادی سازی روابط ریاض- تل آویو تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده میلادی و قبل از مشغول شدن بایدن به کارزار انتخاباتی به نتیجه برساند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا هفته گذشته در سفر به عربستان با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و دیگر مقامات عالی رتبه سعودی دیدار کرد.

آکسیوس همچنین به نقل از منابع آمریکایی افزود بارنیا در آستانه سفر سالیوان مشاور بایدن به عربستان با وی دیدار کرده است.

برت مک گورک مسئول هماهنگی سیاست خاورمیانه کاخ سفید، و آموس هوچستاین مشاور ارشد بایدن در امور انرژی و زیرساخت ها از دیگر مقامات آمریکایی دیدار کننده با رئیس موساد بوده اند. مک گورک و هوچستاین که در ۱۸ ماه گذشته بر روی بهبود روابط ایالات متحده و عربستان سعودی کار می کردند، در سفر اخیر سالیوان به ریاض به او ملحق شدند.

به گفته منابع مذکور، طرح بایدن در خصوص عادی سازی روابط با عربستان مهم ترین موضوع نشست های رئیس موساد با مقامات آمریکایی بوده است.

یکی از منابع آمریکایی آگاه از این دیدار مخفیانه گفت که مدیر موساد همچنین با بیل برنز رئیس سیا درباره طرح عربستان و ایران مذاکره کرده است.

بر اساس گزارش آکسیوس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید از اظهارنظر درباره جزییات دیدار سالیوان و برنیا خودداری کرده و گفت ما به حمایت از روند عادی سازی روابط تل آویو از جمله با عربستان ادامه می دهیم و روشن است که با شرکای منطقه ای خود درباره پیشرفت بیشتر در این زمینه مذاکره می کنیم.

آکسیوس با اشاره به این که سازمان سیا نیز از اظهارنظر درباره این سفر خودداری کرده به نقل از دو منبع آمریکایی فاش کننده این خبر افزود: ویلیام برنز در نشست خود با بارنیا همچنین مساله اصلاحات قضایی رژیم صهیونیستی را مطرح کرد و در این زمینه صحبت شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها