عراقچی عضو «سپاه قدس» است/ دو ماه پس از تاسیس سپاه اولین سلاحمان را به مجاهدین افغان دادیم

کد خبر: 533245

صدور انقلاب منحصرا در اختیار سپاه نبود و هریک از نهادها و قواهای کشور در آن نقش داشتند. اما سپاه از ابتدا نقش پررنگی اجرا کرده است.

عراقچی عضو «سپاه قدس» است/ دو ماه پس از تاسیس سپاه اولین سلاحمان را به مجاهدین افغان دادیم
دو ماه پس از تاسیس سپاه اولین سلاحمان را به مجاهدین افغان دادیم/ عراقچی از اعضای نیروی قدس بود که به وزارت خارجه معرفی شد
سرویس بین‌الملل فردا: جواد منصوری، در اردیبهشت 58 اولین فرمانده کل سپاه پاسداران بوده است. او پس از سپاه 30 سال در مناصب ارشد وزارت خارجه مانند معاونت آسیا و اقیانوسیه، سفارت ایران در چین و پاکستان مشغول به کار بوده است؛ هفته نامه رمز عبور در خصوص واحد نهضت های آزادی بخش سپاه که به تشکیل سپاه قدس منجر شد با وی گفتگو کرده است. بخشی از این مصاحبه در ادامه می آید:
در سپاه اولین اتفاقی که افتاد تاسیس واحد نهضت‌ها بود؛ اما کشوری که خودش تازه انقلاب کرده و از داخل دچار ناامنی بوده توجیه پرداختن به خارج از مرزها چگونه است؟
صدور انقلاب منحصرا در اختیار سپاه نبود و هریک از نهادها و قواهای کشور در آن نقش داشتند. اما سپاه از ابتدا نقش پررنگی اجرا کرده است. به عنوان مثال در تیرماه سال 58 در حالی که دوماه از تاسیس سپاه گذشته بود چند نفر از فرماندهان مجاهدین افغان پیش ما آمدند و به ما گفتند ما داریم در افغانستان با جریان سلطه کمونیست ها و شوروی می جنگیم و از شما درخواست کمک داریم و ما اولین سلاح آر. پی. جی مان را به آنها دادیم که بروند و بجنگند. آموزش نیروهایشان و کمک های امدادی ادامه یافتند. بحث نهضت‌ها به صورت تشکیلات بعدا به وجود آمد ولی اقدامات در واقع از همان ماه اول شروع شده بود.
سید مهدی هاشمی بعد از محاکمه خیلی منفور شده است به همین دلیل است که روی همه اقداماتی که در واحد نهضت‌ها انجام شده به واسطه اسم وی خط بطلان کشیده می‌شود یا از روز اول این چالش وجود داشت؟
سید مهدی هاشمی نظم پذیر و اطاعت پذیر نبود. خود رای بود و خودش را خیلی بالاتر از ما می‌دانست و آقای منتظری هم یک بار گفته بود مثلا سید مهدی از بسیاری از فرماندهانی که دارید بالاتر است. البته این القایی بود که سید مهدی به آقای منتظری کرده بود. تا وقتی که من بودم اجازه ندادم مهدی هاشمی وارد سپاه شود بعد که از فرماندهی سپاه بیرون رفتم مهدی هاشمی را آوردند و او را رئیس روابط عمومی کردند و بعد هم مسئول واحد نهضت ها شد.
خود مهدی هاشمی واحد نهضت ها را راه اندازی کرد یا قبل از آن کارهایش انجام شده بود؟
کمک به نهضت ها از همان سال 58 شروع شده بود و اینها به قسمت اقای رفیق دوست که واحد تدارکات سپاه بود بعضا مراجعه می کردند و پول و سلاح و جا می گرفتند. منتهی زمانی که مهدی هاشمی آمد سازماندهی شد و مدیریت دفتر استقلالی پیدا کرد و نام دفتر نهضت های آزادی بخش به خود گرفت.
اگرچه یک سال از مدیریت ایشان گذشته بود بحث ها شروع شده بود که این پول ها و سلاح ها را چه می‌کند چه کسانی را می آورد و چه کسانی را می برد. در افغانستان یا در جاهای دیگر چه کرده است. یکی دو سال به گزارش هایی که می آمد اعتنا نکردند تا اینکه سال 64 شد. گزارش‌هایی به امام رسیده بود که امام دستور برکناری سید مهدی را داد و در سال 65 او را محاکمه کردند. در سال 64 طبق نظر امام واحد نهضت ها را از سپاه به وزارت خارجه منتقل کردن تا زیر نظر آقای ولایتی کار کند.
وزارت خارجه که سلاح و تجهیزات نداشت.
امکانات در اختیار سپاه بود ولی مدیریتش که کدام گروه را تایید کنند و به کدام گروه چه امکاناتی را بدهند اصلا کدام گروه بیاید یا کجا باشد. چون در زمان مهدی هاشمی این قضایا خیلی بی حساب و کتاب بود ولی بعد از آن کمی حساب و کتاب پیدا کرد.
زیر نظر آقای ولایتی فرد خاصی مسئولیتش را پذیرفت؟
بله، مرحوم آقای قمی. اسم شناسنامه‌ای او نیکان قمی بود در سال 88 سکته کرد و از دنیا رفتند. دو سه سالی واحد نهضت‌ها در وزارت خارجه بود و بعد دوباره به سپاه برگشت و نیروی قدس شد. دیگر وزارت خارجه هم واحد نهضت ها ندارد.
بعضی ها زا جمله آقای عراقچی سابقه نیروی قدس را دارند و نیروی قدس آنها را به وزارت خارجه معرفی کرده است.
اصلا عضو آنجا هستند؛ یعنی الان سفیر ما در عراق و سفیر قبلی عضو نیروی قدس هستند. لبنان و سوریه هم همینطور.
عراقچی در دوران دفاع مقدس
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها