درخواست «پیگدمون» از مادرید برای بازگشت به اسپانیا

کد خبر: 763037

رهبر جدایی طلبان کاتالونیا که در تبعیدی خودخواسته در بلژیک به سر می برد خواستار بازگشت به اسپانیا شد.

درخواست «پیگدمون» از مادرید برای بازگشت به اسپانیا

خبرگزاری مهر: «کارلوس پیگدمون» رهبر جدایی‌طلبان منطقه کاتالونیا از دولت مادرید خواسته‌ است تا اجازه بازگشت و شرکت در بازگشایی پارلمان جدید کاتالونیا را به او بدهد. پیگدمون در حال حاضر در بلژیک، در تبعید خودخواسته بسر می‌برد.

پیگدمون رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال در این منطقه در پاییز گذشته به بلژیک رفت و با وجود احضاریه از شرکت در دادگاه خودداری کرد. پیگدمون با اتهاماتی مانند «شورش» روبه‌رو است.

رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا گفته بود در صورتی حاضر به بازگشت است که مادرید «تضمین‌های لازم را به او بدهد».

به‌نظر می‌رسد با پیروزی احزاب جدایی‌طلب در انتخابات پارلمانی کاتالونیا، پیگدمون بیش از گذشته برای بازگشت به زادگاه خود تشویق شده‌ است. وی در گفتگو با رویترز تاکید کرده «می‌خواهم هرچه زودتر به کاتالونیا بازگردم. می‌خواهم همین الان به آنجا بازگردم. این می‌تواند خبر خوبی برای اسپانیا باشد».

با وجود این اظهارات، اما مشخص نیست شرکت او و دیگر چهره‌های نزدیک به وی در بازگشایی پارلمان جدید منطقه، در ماه بهمن، ممکن باشد یا خیر. پیگدمون به رویترز گفته‌ است رئیس دولت منطقه‌ای است و اگر دولت مرکزی اسپانیا به نتیجه انتخابات احترام بگذارد، رئیس دولت باقی خواهد ماند.

نتیجه اعلام‌شده انتخابات پارلمانی کاتالونیا، نشان می‌دهد که جدایی‌طلبان و هم فکران کارلوس پیگدمون، توانسته‌اند ۷۰ کرسی از ۱۳۵ کرسی را به خود اختصاص دهند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها