اردوغان: اسد بخشی از راه حل در سوریه نخواهد بود

کد خبر: 764717

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه که به تونس سفر کرده است، در نشستی خبری با الباجی قائد السبسی رئیس‌جمهور تونس گفت: بشار اسد بخشی از راه حل در سوریه نخواهد بود و ما هرگونه راه حلی که اسد در آن ایفای نقش کند را نخواهیم پذیرفت.

خبرگزاری تسنیم: رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی مداخله جویانه علیه سوریه گفت که اسد بخشی از راه حل بحران این کشور نخواهد بود.

به گزارش الجزیره، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه که به تونس سفر کرده است، در نشستی خبری با الباجی قائد السبسی رئیس‌جمهور تونس گفت: بشار اسد بخشی از راه حل در سوریه نخواهد بود و ما هرگونه راه حلی که اسد در آن ایفای نقش کند را نخواهیم پذیرفت.

وی با بیان اینکه ما می‌توانیم روابطمان با تونس را در همه زمینه‌ها گسترش دهیم گفت: ما برای حفظ ثبات و توسعه در تونس تلاش خواهیم کرد.

اردوغان افزود: ما از مواضع تونس در حمایت از ترکیه در مبارزه با تروریسم قدردانی می‌کنیم.

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه اظهار داشت که تصمیم آمریکا در انتقال سفارتش به قدس تصمیمی غیر قانونی است.

اردوغان با بیان اینکه قدس برای ما یک خط قرمز است، افزود: ما به حمایتمان از روند صلح در خاورمیانه ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه دنیای اسلام قدس شرقی را پایتخت فلسطین می‌داند گفت: ترکیه سرکنسولی تعیین کرده است تا نقش سفیر در قدس شرقی را ایفا کند.

رئیس‌جمهور ترکیه افزود: 10 کشور قصد دارند سفارتخانه‌های خود را به قدس منتقل کنند، اما ما از این اقدام جلوگیری خواهیم کرد.

اردوغان اظهار داشت: ما با تونس درباره مسأله لیبی متفق‌القول هستیم و از ابتکار عبدالفتاح السیسی برای حل بحران لیبی استقبال خواهیم کرد.

وی با طرح این پرسش که چرا اعضای دائم شورای امنیت نباید به صورت دوره‌ای تعیین شوند گفت: من خواهان این هستم که همه کشورهای دنیا عضو دائم شورای امنیت باشند و ما باید برای تغییر شروط عضویت دائم در شورای امنیت تلاش کنیم.

اردوغان در ادامه گفت: نبرد ما علیه گروه‌های تروریستی ادامه دارد.

رئیس‌جمهور تونس نیز در این نشست گفت که مواضع تونس و ترکیه همسو است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت