خوابی که پوتین و رهبر کره شمالی برای چین دیده‌اند

کد خبر: 845458

اندیشکده لووی انستیتو در گزارشی به پیشنهاد روسیه به کره شمالی برای انتقال خط لوله نفت به این کشور و تاثیر آن بر نفوذ چین اشاره کرده است.

خبرگزاری تسنیم: نویسنده این گزارش معتقد است با وجود عدم اطمینان کره شمالی به روسیه به دلایل تاریخی، اما رهبر کره شمالی چندان بی میل نیست تا پیشنهاد روس‌ها درباره انتقال خط لوله نفت به این کشور را بررسی کند.

هرچند دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون توجه اغلب رسانه‌های دنیا را به خود جلب کرده است، اما اندکی قبل از نشست سنگاپور، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با رهبر کره شمالی دیدار و از او برای سفر به روسیه دعوت کرد. هدف نهایی از این دیدار پیشنهاد روسیه به کره شمالی مبنی بر رهایی کامل از وابستگی به چین بود.

چین هرچند متحدی راهبردی برای کره شمالی به شمار می‌رود و همواره مقامات دو کشور بر روی این مسئله تاکید دارند، اما همانطور که گلداشتاین اشاره داشته "روسیه تهدید به مراتب کمتری برای دو کره به شمار می‌رود، زیرا به اندازه چین که در همسایگی آن‌ها قرار دارد دارای اهمیت فرهنگی، اقتصادی و جغرافیایی نیست.

مسکو از نزدیکی دو کره به یکدیگر برای ارائه پیشنهادات و تامین منافع اقتصادی خود استفاده کند. ولادیمیر پوتین نیز فردی بود که پس از دیدار ترامپ-کیم با رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار و در مورد همکاری اقتصادی میان مسکو-پیونگ یانگ گفتگو کرد. ایده مطرح شده از طرف روسیه ساخت یک شبکه ریلی برای ارتباط روسیه با بخش‌های دورتر اوراسیا و کره جنوبی بود. به طور طبیعی این مسیر از کره شمالی که روسیه دارای ۱۷ کیلومتر مرز مشترک با آن است، عبور خواهد کرد.

کرملین همچنین قبلا و در دوره کیم جونگ ایل (پدر رهبر فعلی کره شمالی) احتمال انتقال خطوط گاز از طریق کره شمالی را مورد بررسی قرار داده بود. پوتین و رئیس جمهوری کره جنوبی همچنین به احتمال زیاد پروژه خط انتقال گاز از روسیه به این کشور را نیز در کنار دیگر پروژه‌ها مطرح کرده بودند.

روسیه و کره جنوبی دارای همکاری گسترده‌ای با یکدیگر هستند. شرکت‌های فعال در کره جنوبی برای توسعه میادین گازی و نفتی در منطقه قطب شمال به روسیه کمک می‌کنند. شرکت‌های کره جنوبی همچنین درحال ساخت ۱۵ کشتی نفتکش LNG برای روسیه هستند.

مسلما در چنین پروژه‌هایی به دلیل لزوم عبور از کره شمالی، این کشور نیز از منافع آن بهره‌مند خواهد شد. روسیه همچنین پس از بروز تنش با غرب به جای اروپا به دنبال ادامه پروژه‌های انتقال سوخت خود به چین و این منطقه از آسیا بوده است. در صورت عملی شدن این پروژه مسکو به چین نشان خواهد داد که پکن تنها بازار برای گاز روسیه در این منطقه از اسیا نخواهد بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها