تروریست‌ها بدنبال برهم زدن توافقنامه ادلب

کد خبر: 888855

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که تروریست‌های جبهه النصره و سایر گروهک‌های مرتبط با آن برای برهم زدن اجرای توافقنامه منطقه عاری از سلاح در استان ادلب تلاش می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از روسیا الیوم، "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سخنانی مطبوعاتی تصریح کرد: تروریست‌های النصره و سایر عناصر مسلح مرتبط با گروه تروریستی القاعده به تلاش‌های خود برای به شکست کشاندن توافقنامه بین روسیه و ترکیه در ۱۷ ماه سپتامبر گذشته در شهر سوچی روسیه ادامه می‌دهند.

وی تاکید کرد که تروریست‌ها به گلوله باران مواضع ارتش سوریه ادامه می‌دهند.

وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد که ترکیه همه مسئولیت‌ها و تعهدات خود در چارچوب توافقنامه ادلب درخصوص ایجاد منطقه عاری از سلاح را اجرا نکرده است.

گزارش‌های میدانی حاکی است که شمار زیادی از گروه‌های تروریستی همچنان توافقنامه یاد شده را که سوریه از آن استقبال کرده است، رد می‌کنند.

از سوی دیگر، زاخارووا گفت: آمریکا منطقه التنف در جنوب سوریه را در اشغال خود دارد.

وی همچنین به فاجعه انسانی در اردوگاه مهاجران سوری "الرکبان" اشاره کرد.

زاخارووا افزود: در جنوب سوریه، مکانی به طور خودسرانه از طرف آمریکایی‌ها ایجاد شده است و اگر خواسته باشیم واقعیت امر را مدنظر قرار دهیم باید بگوییم که آن‌ها مساحت ۵۵ کیلومتر را در التنف اشغال کرده‌اند. این منطقه شاهد فاجعه‌ای انسانی در اردوگاه الرکبان است.

نیرو‌های آمریکایی مستقر در منطقه التنف از ورود کمک‌های انسانی دولت سوریه و سازمان‌های بشردوست به مهاجران اردوگاه الرکبان جلوگیری می‌کنند. به گفته بسیاری از کسانی که توانسته‌اند از اردوگاه الرکبان فرار کنند، نیرو‌های آمریکایی این اردوگاه را به مرکز آموزش راهزنان و تروریست‌های فراری از ضربات ارتش سوریه تبدیل کرده اند.

زاخارووا گفت: آنچه آمریکا و هم پیمانانش در شهر رقه سوریه مرتکب می‌شوند، "لکه ننگ" جدیدی برای آن‌ها است. آمریکایی‌ها هیچ کاری برای این شهر نکرده اند؛ به گونه‌ای که حتی برق و هیچ زیرساختی در آن وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین از استقبال کشورش از تصمیم آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برای تعیین "گیر پدرسن" به عنوان نماینده ویژه خودش برای سوریه خبر داد و گفت: روسیه و اعضای دیگر شورای امنیت از تصمیم گوترش در تعیین پدرسن حمایت کردند و به نقش بی طرفانه و سازنده او در مسئله حل و فصل اوضاع سوریه و به نفع این کشور دل بسته ایم و بسیار امیدواریم که در وهله اول به منافع ملت بسیار رنج کشیده سوریه اهتمام ورزد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت