درخواست آمریکا برای توقف جنگ یمن فریب افکار عمومی است

کد خبر: 891095

«عبدالوهاب المحبشی» تاکید کرد که واشنگتن و غربی‌ها درصدد هستند تا نقش خود در تمام جنایت‌های جنگی ائتلافشان در یمن را پاک کنند و سعودی‌ها و به ویژه بن سلمان را مسئول این جنایات معرفی کنند.

خبرگزاری مهر: پس از اینکه آمریکا و غربی‌ها که طی قریب به چهار سال جنگ در یمن چشم خود را به روی جنایات ائتلاف سعودی در یمن بستند از ضرورت پایان جنگ یمن دم زدند، اوضاع در جبهه‌های جنگ تشدید شد و به نظر می‌رسد که آمریکا و متحدان غربی اش به این ائتلاف چراغ سبز داده اند که اگر بنا باشد صلحی در یمن برقرار شود باید در اواخر جنگ حداکثر تحرکات نظامی را در جبهه‌های مختلف انجام دهند تا در چانه زنی‌های سیاسی احتمالی دست بالا را داشته باشند و از همین رو بود که متجاوزان و مزدوران وابسته به این ائتلاف بر دامنه حملات خود در جبهه‌های مختلف و نیز منازل مسکونی به ویژه در استان صعده افزودند.

دلیل دعوت آمریکایی‌ها و متحدان غربی اش به توقف جنگ در یمن به علت این است که خود آمریکایی هم پذیرفته اند که ائتلاف سعودی-اماراتی و ادوات آن‌ها در رقم زدن سرنوشت جنگ شکست خورده اند.

در همین راستا خبرنگار مهر با «عبدالوهاب المحبشی» رئیس اداره حقوقی و قانونی و عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می‌گذرد.

*اخیرا شاهد درخواست برخی کشور‌های غربی به ویژه آمریکا برای توقف و پایان تجاوز سعودی‌ها به یمن هستیم. علت این درخواست غربی‌ها چیست؟

آمریکایی‌ها با این نوع اظهارنظرشان، در واقع با زبانی آمرانه دستور به توقف جنگ طی یک ماه داده اند و تهدیدی برای ارتش یمن و انصارالله محسوب می‌شود درخواست آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای توقف جنگ علیه یمن پس از تمام این سال ها، در حقیقت یک نوع فریبی بزرگ و گمراه کردن است تا بدین صورت طرفین را مورد خطاب قرار دهد و مسئولیت تداوم جنگ را معلق نگه دارد. همچنین تهدیدی برای ارتش یمن و انصارالله محسوب می‌شود. زیرا آمریکایی‌ها با این نوع اظهارنظرشان، در واقع با زبانی آمرانه دستور به توقف جنگ طی یک ماه داده اند. این سخن آمریکایی‌ها مانند این است که به فرد دفاع کننده از خود بگویید «دفاع از خودت را متوقف کن»؛ این یعنی تسلیم شو.

از سوی دیگر واشنگتن و کشور‌های غربی به دنبال این هستند تا نقش خود در تمام جنایت‌های جنگی ائتلاف شان در یمن را پاک کنند و سعودی‌ها و به ویژه بن سلمان را مسئول این جنایات معرفی نمایند.

وضعیت بدین صورت است که کشتی سعودی‌ها در حال غرق شدن در جنایتهایشان است و غربی‌ها نیز با فرار از آن، خود را از اقدامات سعودی‌ها تبرئه می‌کنند. این اظهارات غربی‌ها به ویژه آمریکا، در یمن اینگونه تفسیر می‌شود که آخرین فرصت را به یمنی‌ها می‌دهیم تا پیشنهاد آمریکایی‌ها و نه ائتلاف متجاوزان را قبول کند.

*سخن غربی‌ها مبنی بر لزوم اجرای مذاکرات صلح میان طرفین تا چه میزان در راستای تحقق اهداف و منافع سعودی هاست؟ آیا منافع مردم یمن نیز در آن لحاظ شده است؟

صد‌ها گزارش بین المللی هم اعلام کرده اند که ائتلاف ضدیمن فاقد مشروعیت و دارای توحش برای مداخله در یمن است بلاشک آن‌ها برای منافع بزرگ آمریکا و غرب، جنگ علیه یمن را به راه انداختند و سعودی‌ها و امارات را به عنوان نگهبان امین خود برای این منافع و مدافع آن می‌دانند.

آن‌ها در تمامی تلاش‌های بین المللی به منافع یمن فکر نمی‌کنند، اما حقیقت، قوانین بین المللی، قانون اساسی، مراجع شناخته شده، حق ملت‌ها در تعیین سرنوشت خود و ممنوع بودن مداخله در امور داخلی کشور‌های مستقل، غربی‌ها را در زاویه‌ای تنگ از میز مذاکرات محاصره کرده است. همچنین این مذاکرات بین المللی متکی به مقاومت اسطوره‌ای نظامی و حضور گسترده مردم یمن است.

از سوی دیگر تجربه و پختگی رهبران یمن در مدیریت جنگ نظامی و سیاسی نیز مذاکره کنندگان یمنی را تقویت کرده است. به علاوه خون ده‌ها هزار نفر از یمنی‌ها به دلیل حملات جنایتکارانه جنگنده‌های سعودی که بیش از ۵۰۰ هزار بار مناطق کشور را هدف قرار داده اند، از مذاکره کنندگان یمن حمایت می‌کند.

صد‌ها گزارش بین المللی هم اعلام کرده اند که ائتلاف ضدیمن فاقد مشروعیت و دارای توحش برای مداخله در یمن است. تمام این موارد موجب شده که نماینده‌های سازمان ملل، به منافع یمن در حداقل ممکن احترام بگذارند.

*آیا دستاورد اخیر نیرو‌های یمنی در تولید موشک‌های هوشمند نیز در این عقب نشینی حامیان سعودی تاثیر داشته است؟ به صورت کلی تولید این موشک‌ها چه پیامی برای غربی‌ها دارد؟

در سطح فرماندهان نظامی و ارتش‌ها نیز، تولید این موشک توسط یمنی‌ها موجب افزایش رعب و هراس دشمن و توازن قوا در منطقه به نفع یمن می‌گردد دستاورد جدید یگان موشکی یمن دارای ابعاد و اهمیت نظامی بالایی است؛ زیرا هزینه‌های دشمن را افزایش می‌دهد و می‌توان آن را هزینه ساز برای دشمن نامید.

تعداد زیادی از مزدوران برای جنگ به ساحل غربی نیامده اند بلکه به دنبال کسب پول هستند و از حمایت و پوشش هوایی آمریکایی‌ها مطمئنند، اما دقت موشک‌های ما موجب شده که مزدوران در معادلات خود تجدیدنظر کنند.

از سوی دیگر یک جنگ روانی برای مزدوران و حامیان آن‌ها در عرصه نظامی و میدانی محسوب می‌شود. همچنین در سطح فرماندهان نظامی و ارتش‌ها نیز، تولید این موشک توسط یمنی‌ها موجب افزایش رعب و هراس دشمن و توازن قوا در منطقه به نفع یمن می‌گردد و علاوه بر آن سلطه آمریکایی‌ها در آسمان یمن را می‌شکند.

آرامش نیروی دریایی آمریکا نیز در دریای سرخ سلب می‌گردد و این موشک‌ها به کابوس ادامه داری برای ناو‌های متجاوز و منافع استعماری غرب خواهند بود. هزینه‌های سعودی‌ها هم برای مقابله با این توانمندی یمنی‌ها بالاتر خواهد رفت. زیرا باید پول‌های بیشتری در بازار‌های تسلیحاتی غرب برای تقابل با موشک‌های هوشمند یمن صرف کنند.

یمن با این گام علمی و صنعتی در راه تعداد کمی از کشور‌های منطقه که در شناخت علمی پیشتاز هستند، قدم گذاشت.

*موشک‌های تولید شده در حمله به مراکز حساس و حیاتی متجاوزان یعنی سعودی‌ها و امارات نیز به کار گرفته خواهد شد؟

هر چیزی برای پاسخ به متجاوزان و بازدارندگی از اقدامات آن‌ها ممکن است و بار‌ها پایتخت‌های امارات و سعودی‌ها مورد هدف ما قرار گرفته و جیمز متیس وزیر جنگ آمریکا نیز به آن اعتراف کرده است.

ارتش یمن برای واکنش به حملات سعودی‌ها نیز برنامه دارد و قطعا آن‌ها را غافلگیر خواهیم کرد. یک استراتژی و راهبرد نیز برای بلندمدت در این زمینه وجود دارد که برادران مسئول درباره آن در زمان مناسب سخن خواهند گفت.

*از جمله جنایات اخیر سعودی ها، قتل «جمال خاشقجی» بوده است و غربی‌ها نیز در واکنش به آن، از احتمال قطع صادرات سلاح به عربستان سخن گفته اند. آیا غرب چنین کاری خواهد کرد؟

درباره نقش سعودی‌ها در قتل جمال خاشقجی باید گفت: این قتل موجب نخواهد شد کشور‌های غربی صادرات سلاح به سعودی‌ها را متوقف کنند. زیرا غربی‌ها به ویژه آمریکا، فروش سلاح به سعودی‌ها و سود ناشی از آن را معامله تلقی می‌کنند، ولی در مقابل تمام ارزش‌های انسانی را به حراج گذاشته اند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت