مسکو: نشانه‌ای از خروج آمریکا از سوریه ندیده‌ایم

کد خبر: 916454

وزارت خارجه روسیه می‌گوید با وجود بیانیه شفاف ترامپ در مورد خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، هنوز نشانه‌ای از آغاز این روند مشاهده نشده است.

خبرگزاری فارس: «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت مسکو هنوز نشانه متقنی دال بر آغاز روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، ندیده است.

زاخاروا که در نشست خبری هفتگی صحبت می‌کرد، گفت: «با وجود بیانیه روشن "دونالد ترامپ" [رئیس‌جمهور آمریکا]، تاکنون هیچ اقدام مشخصی را که در جهت اجرای این تصمیم انجام شده باشد، شاهد نبوده‌ایم.»

رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که تمام نیروهای نظامی این کشور سوریه را ترک می‌کنند، با این وجود از آن زمان گزارش‌های متناقضی در مورد زمانبندی اجرای این تصمیم منتشر شده است. روز گذشته حتی برخی منابع سوری گزارش دادند که نیروهای نظامی آمریکایی در حال ساخت یک پایگاه نظامی جدید در نزدیکی رود فرات هستند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مورد حملات شب گذشته گروهک تروریستی «جبهه النصره» در منطقه «ادلب» و نقض آتش‌بس در این منطقه، گفت: «وضعیت کنونی در ادلب مایه نگرانی جدی است. وضعیت در منطقه کاهش تنش به سرعت رو به وخامت می‌رود. این منطقه در عمل به طور کامل تحت کنترل ائتلاف هیئة التحریر الشام (هتش) از جمله جبهة النصره درآمده است.»

وی گفت در روند سیاسی نیز روسیه به تلاش هماهنگ با ترکیه، ایران و طرف‌های سوری برای راه‌اندازی کمیته قانون اساسی سوریه ادامه می‌دهد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، همزمان با پیشرفت روند سیاسی، بازگشت آوارگان سوری به کشورشان نیز ادامه دارد. زاخاروا گفت از ۱۸ جولای ۲۰۱۸ (۲۷ تیر) تاکنون حدود ۱۱۰۰۰۰ نفر از مردم سوریه که به دلیل ناآرامی‌ها مجبور به ترک خانه‌های خود شده بودند، به کشور بازگشته‌اند.

ایران، ترکیه و روسیه سال گذشته با هدف کاهش ناآرامی‌ها در سوریه و حرکت به سوی حل مسالمت‌آمیز بحران در این کشور، روندی را آغاز کردند که به «روند آستانه» معروف شده است. در نتیجه این مذاکرات، تاکنون در مناطق متعددی از سوریه آتش‌بس برقرار شده و مذاکراتی هم میان نمایندگان دولت و معارضین صورت گرفته است. هدف این روند تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات در سوریه اعلام شده است. با این وجود، شب گذشته گروه‌های تروریستی با نقض آتش‌بس در ادلب، به نیروهای ارتش سوریه حمله کردند.

زاخاروا در بخش دیگری از این نشست خبری به حملات مکرر رژیم صهیونیستی به سوریه واکنش نشان داد و گفت این حملات باید متوقف شوند.

رژیم صهیونیستی این هفته تلاش کرد تا چند نقطه در سوریه را هدف قرار دهد، اما با واکنش پدافند هوایی سوریه روبرو شد. تل‌آویو که پیش از این در قبال چنین حملاتی سیاست ابهام در پیش می‌گرفت، تغییر رویکرد داده و مسئولیت چند حمله اخیر را پذیرفته است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت