میانجی گری آلمان برای نجات پیمان موشکی

کد خبر: 919736

سیاستمداران بلند پایه احزاب دولتی آلمان می‌خواهند پیشنهادی را برای نجات پیمان منع موشک‌های میان برد هسته‌ای به روسیه و آمریکا ارائه دهند.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از روزنامه "ان تی وی" آلمان مناقشات بر سر پیمان منع موشک‌های میان برد هسته‌ای بین آمریکا و روسیه همچنان ادامه دارد و بعد از اعلام خروج آمریکا از این پیمان موشکی حالا روسیه هم تعلیق این پیمان را اعلام کرده است.

ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که به زودی از پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد با روسیه خارج خواهد شد. واشنگتن تهدید کرده است که اگر روسیه به نقض این پیمان پایان ندهد تا ۶ ماه آینده رسما از پیمان نیرو‌های هسته‌ای میان برد خارج می‌شود.

روسیه بار‌ها هشدار داده است که سامانه‌های دفاعی آمریکا که در اروپا مستقر شده قادر به شلیک موشک‌های کروز میان برد است و این مساله تهدیدی جدی علیه روسیه به شمار می‌رود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با میخائیل گورباچوف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق مذاکره شد. این پیمان در سال ۱۹۹۸ به تصویب مجلس سنای آمریکا رسید. هدف این پیمان ممانعت از تولید و نیز نابودی موشک‌های هسته‌ای کوتاه برد و میان برد و همچنین موشک‌های متعارف هر دو کشور بود.

بعد از تعلیق این پیمان از طرف آمریکا حالا روسیه هم عدم پایبندی خود به آن را اعلام کرده است.

حالا در این شرایط نمایندگانی از حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان می‌خواهند با یک پیشنهاد جدید به روسیه و آمریکا خطر رقابت تسلیحاتی هسته‌ای در چنین شرایطی در اروپا را کاهش دهند.

"رودریش کیس وتر"، از نمایندگان حزب دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان و "رالف موتسنیش" از نمایندگان حزب سوسیال دموکرات در پارلمان این کشور در روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" این پیشنهاد را مطرح کرده اند که روسیه موشک‌های میان برد جدید و بحث برانگیز تیپ SSC-۸ خود را تا آنچا که ممکن است به شرق منتقل کند تا دیگر نتواند به اروپا دسترسی پیدا کند. در مقابل آمریکا هم باید تاسیسات پرتاب کننده موشکی خود در اروپا را برای کنترل‌ها و بازرسی‌های روسیه باز نگه دارد. این پیشنهاد مربوط به تاسیساتی می‌شود که در رومانی و در آینده همچنین در لهستان مستقر می‌شود.

"موتسنیش" بر این باور است که یک پیشنهاد کنترل و بازرسی برای این تاسیسات آمریکا یک مبنای اعتماد ساز برای مذاکرات کنترل تسایحات جدید ایجاد می‌کند. هم زمان باید انتقال موشک‌های روسیه به شرق از طریق یک سیستم نظارت دقیق و مستمر مورد اطمینان قرار گیرد. باید همواره در کنار هر گونه از این تسلیحات یک ناظر قرار گیرد. به گفته وی طرف روسی تا به حال اجازه کنترل موثر از این گونه تسلیحات خود را نداده است.

"کیس وتر" از سیاستمداران بلند پایه کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه احزاب متحد مسیحی و "موتسنیش" هم معاون رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان است. موشک‌های روسی در مرکز مناقشات بین مسکو و واشنگتن درباره قرارداد موشک‌های میان برد هسته‌ای قرار دارد.

تعلیق این پیمان توسط آمریکا از روز شنبه اجرایی شده است. با اعلام پامپئو، دوره ۱۸۰ روزه‌ای برای خروج نهایی آمریکا از این توافق موشکی آغاز خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چندی پیش روسیه را متهم به نقض این پیمان کرده و تهدید کرده بود که از این توافق خارج می‌شود. وی دلیل این تصمیم خود را عدم پایبندی روسیه به این پیمان موشکی عنوان کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها