بغداد: در روابط خود در ائتلاف آمریکایی تجدیدنظر می‌کنیم

کد خبر: 968516

شورای امنیت ملی عراق حمله هوایی آمریکا به مقر الحشد الشعبی را موجب بازنگری بغداد در تعاملات خود با ائتلاف آمریکایی دانست.

خبرگزاری فارس: شورای امنیت ملی عراق امروز عصر (دوشنبه) به ریاست «عادل عبدالمهدی» برگزار شد تا حمله شب گذشته آمریکا به مواضع الحشد الشعبی در غرب عراق را مورد بررسی قرار دهد.

به نوشته وبگاه خبری «شفق نیوز»، در بیانیه پایانی این نشست آمده است که حمله آمریکا موجب خواهد شد تا عراق در روابط و تعاملات سیاسی، امنیتی و قانونی خود با ائتلاف آمریکایی و در جهت حفظ حاکمیت خویش بازنگری کند.

در این بیانیه آمده است که دولت عراق این حمله هوایی را نقض حاکمیت خود و تهدیدی برای امنیت عراق و امنیت همگان می‌داند و ائتلاف آمریکایی بدون موافقت دولت عراق و بر خلاف ساز و کار پیشین خود دست به این اقدام زده و نیروهایی را هدف قرار داده که در جبهه مرزی علیه هسته‌های داعش فعالیت می‌کردند.

شورای امنیت ملی عراق افزود: «نیروهای آمریکایی به نتیجه‌گیری و اولویت‌های سیاسی خود اعتماد کرده و دست به این اقدام زدند و به اولویت‌های دولت و مردم عراق توجهی نکردند. دفاع از عراق و پایگاه‌های نظامی و نیروهای حاضر در این پایگاه‌ها صرفا مسئولیت نیروهای امنیتی عراق است و و اگر نیاز باشد خودشان درخواست کمک می‌کنند اما دیگران -تحت هر بهانه‌ای- بدون موافقت دولت عراق و بر خلاف منافع عراق و به صورت انفرادی نباید دست به اقدامی بزنند.»

این بیانیه بار دیگر تأکید کرد که عراق نمی‌پذیرد که محلی برای درگیری‌های نیابتی یا طرفی در درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.

شورای امنیت ملی عراق در پایان، حمله آمریکا را تجاوز مجرمانه و بر خلاف اهداف و اصول ائتلاف دانست و گفت که این تجاوز ، عراق را مجبور به بازنگری در روابط و تعاملات امنیتی، سیاسی و قانونی خود با ائتلاف در راستای حفظ حاکمیت و امنیت و حفظ جان شهروندان خود می‌کند.

جنگنده‌های ارتش آمریکا، یکشنبه‌شب، چند مقر گردان‌های حزب‌الله مرتبط با سازمان الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند و وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرد.

منابع الحشد الشعبی نیز اعلام کردند که در این حمله هوایی، دست‌کم ۲۸ نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ شهید و ۵۱ نفر دیگر مجروح شدند.

عبدالمهدی حمله آمریکا به الحشد الشعبی را « تجاوزی خطرناک» خواند

رئیس دولت پیشبرد امور عراق، حمله دیروز ایالات متحده آمریکا به مواضع الحشد الشعبی را «تجاوزی مجرمانه، غیر قابل قبول و خطرناک» خواند. «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر مستعفی و رئیس دولت پیشبرد امور عراق در دومین واکنش خود به حمله هوایی آمریکا علیه مواضع الحشد الشعبی در غرب عراق، آن را تجاوزی «مجرمانه» و «خطرناک» خواند و گفت که این حمله تبعات خطرناکی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش السومریه نیوز، عبدالمهدی روز دوشنبه در جلسه هیأت دولت عراق گفت: «حمله آمریکا به نیروهای مسلح عراق، تجاوزی مجرمانه و غیرقابل قبول است و تبعات خطرناکی به دنبال خواهد داشت».

رئیس دولت پیشبرد امور عراق، «شهادت تعدادی از رزمندگان و زخمی شدن چند نفر دیگر در حمله دو جنگنده آمریکایی به تیپ‌های 45 و 46 الحشد الشعبی که برای مقابله با نفوذ تروریست‌های داعش در مرزهای عراق و سوریه مستقر هستند» را به مردم عراق تسلیت گفت.

نخست‌وزیر مستعفی عراق تأکید کرد که «حمله آمریکا (به مواضع الحشد الشعبی) مغایر با اهدافی است که ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تشکیل شده است».

عادل عبدالمهدی تصریح کرد: «حمله آمریکا به مواضع الحشد الشعبی نقض حاکمیت عراق است و عواقب خطرناکی خواهد داشت».

جنگنده‌های ارتش آمریکا، یکشنبه‌شب، چند مقر گردان‌های حزب‌الله مرتبط با سازمان الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند و وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرد.

منابع الحشد الشعبی نیز اعلام کردند که در این حمله هوایی، دست‌کم ۲۸ نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ شهید و ۵۱ نفر دیگر مجروح شدند

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت