وزیر خارجه چین: تمام طرف‌های برجام، مسیر درست را در پیش گیرند

کد خبر: 968661

وزیر امور خارجه چین در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان درباره مسائل دوجانبه از جمله توافق هسته‌ای گفت‌وگو و بر اهمیت حفظ آن تاکید کرد.

خبرگزاری ایسنا: به نقل از آسوشییتد پرس، گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره دیدار وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه گفت که یی از ظریف استقبال کرده و آن‌ها درباره روابط چین و ایران گفت‌وگو کردند.

به گفته او، وزرای امور خارجه دو کشور، درباره اجرایی کردن اتفاق آراء رهبران دو کشور، تحکیم اعتماد دوجانبه سیاسی، تعمیق همکاری عمل‌گرایانه، پیش‌بردن شراکت جامع راهبردی میان چین و ایران و همچنین شروع سالی پر از امید در کنار هم، رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه چین گفت که تغییرات مهمی در وضعیت هسته‌ای ایران در حال شکل‌گیری بوده و توافق جامع[برجام] با تغییراتی جدی روبه‌رو است.

وانگ یی تاکید کرد که توافق جامع که در شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است، نتیجه مهم دیپلماسی چندجانبه می‌باشد.

او همچنین بیان کرد که حفظ صلاحیت و کارآمد بودن این توافق، حفظ چندجانبه‌گرایی، قوانین بین‌المللی و اصول بنیادی روابط بین‌المللی است.

وزیر امور خارجه چین در ادامه گفت که انتظار می‌رود که تمام طرف‌های برجام، مسیر درست را در پیش گرفته، در برابر فشار خارجی پایداری کرده، با اختلاف‌ها از طریق گفتمان و مذاکره کنار آمده و با جدیت، توافق هسته‌ای را حفظ و اجرا کنند.

او علاوه بر این اظهار کرد که چین، سرسختانه، از بی‌طرفی و عدالت، دفاع و راهکار سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران را توسعه خواهد داد.

بر اساس این گزارش، ارزیابی ظریف مثبت بوده و از چین به خاطر نقش مهم آن در حفظ توافق هسته‌ای، قدردانی کرد.

ظریف درباره رایزنی‌ها با روسیه و اروپا بر سر مسئله هسته‌ای ایران توضیحاتی ارائه داده و گفت که ایران خواهان حفظ تعامل نزدیک با چین و پایبندی به چندجانبه‌گرایی است.

وزیر امور خارجه کشورمان، روز دوشنبه، به روسیه سفر کرد و با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور بر سر مسائل دوجانبه رایزنی کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت