درگیری مسلحانه نیروهای سعودی با قبائل استان المهره یمن

کد خبر: 977574

عناصر ارتش سعودی با قبائل یمنی در استان «المَهَره» در نزدیکی مرز عمان درگیر شدند.

خبرگزاری فارس: منابع یمنی از درگیری شدید مسلحانه میان قبائل یمنی با نیروهای ارتش سعودی در منطقه «شَحِن» در نزدیکی مرز عمان خبر دادند.

به نوشته الجزیره، نیروهای سعودی که قصد کنترل گذرگاه «شحن» را در استان المهره داشتند، با مقابله قبائل یمنی مواجه شده و دو طرف اقدام به تیراندازی به سمت یکدیگر کردند.

پیش از درگیری نیز معترضین یمنی در این گذرگاه تجمع کرده بودند تا مانع ورود ارتش سعودی شوند که در این اثنا قبائل یمنی نیز وارد عمل می‌شوند تا از معترضان دفاع کنند. معترضانی که بیش از یک سال است در اعتراض به حضور و دخالت‌های دولت سعودی در استان المهره دست به تحصن و تجمعات مختلف می‌زنند.

به نوشته وبگاه الخبر الیمنی، کمیته «اعتراضات مسالمت‌آمیز» استان المهره روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که نیروهای سعودی مانع عبور و مرو کالا در گذرگاه «شحن» می‌شوند. در این بیانیه همچنین آمده بود که دولت سعودی از زمان ورود به استان المهره، جز «قتل» و «غارت» عایدی دیگری برای مردم منطقه نداشته‌اند.

در این بیانیه همچنین آمده است که قبائل یمنی در برابر تعرضات دولت سعودی و «زیاده‌خواهی» ریاض دست بسته نخواهند ماند.

در این راستا «احمد بلحاف» مسئول امور روابط خارجی تحصن المهره نیز به رسانه‌ها گفت که اقدامات دولت سعودی موجب خشم و نفرت مردم شده است؛ اقداماتی که به گفته وی موجب بدتر شدن معیشت مردم و اوضاع اقتصادی استان المهره شده است.

به گفته وی مردم منطقه پس از اینکه از حرکت نیروهای سعودی و مزدورانش برای کنترل گذرگاه «سحن» با خبر شدند؛ تصمیم به تجمع در کنار این گذرگاه گرفتند و قبائل یمنی نیز اعلام کردند که در کنار معترضین ایستاده‌اند.

وبگاه الخلیج اونلاین نیز به نقل از یکی از مسئولان تحصن نوشت که دولت سعودی از ابتدای هفته جاری دهها خودروی نظامی را از شهر «الیغظه» مرکز استان المهره به شهرستان «سحن» انتقال داده است تا مقابل معترضان بایستند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت