حمله هوایی آمریکا علیه طالبان

کد خبر: 980671

سخنگوی نیروهای آمریکایی اعلام کرد، نیروهای این کشور برای نخستین بار از زمان توافق با طالبان و آتش‌بس در افغانستان، امروز (چهارشنبه) دست به حمله هوایی علیه شبه نظامیان طالبان در ولایت هملند زدند.

خبرگزاری ایسنا: به نقل از خبرگزاری رویترز، این نخستین حمله هوایی آمریکا علیه طالبان از زمان توافق طالبان با آمریکا در دوحه، قطر محسوب می‌شود.

سرهنگ سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان در توئیتی نوشت:‌ شبه نظامیان طالبان به صورت فعالانه پست نیروهای امنیتی افغان را هدف قرار می‌دهند. این یک حمله دفاعی از سوی نیروهای آمریکایی برای از بین بردن حمله این شبه نظامیان بود.

وی همچنین فزود: واشنگتن به صلح پایبند است اما از نیروهای افغان در صورت ضرورت و نیاز دفاع می‌کند. رهبری طالبان به جامعه بین‌الملل متعهد شده تا خشونت‌ها را کاهش دهد و دست به حملات بیشتر نزد. ما از طالبان می‌خواهیم تا حملات بی مورد را متوقف کند و به تعهداتش پایبند بماند.

این حمله نخستین مورد از سوی آمریکا علیه طالبان در ۱۱ روز گذشته است.

از زمان امضای توافق بین طالبان و آمریکا در دوحه، این گروه شبه نظامی روز دوشنبه و پس از پایان توافق یک هفته‌ای آتش‌بس تصمیم گرفت تا عملیات عادی خود علیه نیروهای افغان را از سر بگیرد؛ اگرچه منابع گفته‌اند که آنها حملات علیه نیروهای خارجی را متوقف می‌کنند.

طالبان نه مسئولیت این حملات را برعهده گرفته و نه تایید می‌کند و هنوز درباره حمله هوایی آمریکا نیز بیانیه‌ای نداده است.

روز سه‌شنبه چندین مورد حمله احتمالی از سوی طالبان علیه نیروهای افغان گزارش شد که شامل یک حمله به یک پست امنیتی در نزدیکی یک معدن مس است که پنج پلیس افغان کشته شدند.

یکی از سخنگوهای وزارت دفاع آمریکا امروز گفت، در ۲۴ ساعت گذشته درگیری بین نیروهای امنیتی افغان و طالبان در ۹ ولایت از جمله هلمند رخ داده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت