تلاش داعش برای حمله به اماکن دینی عراق

کد خبر: 991716

یک نماینده پارلمان عراق از تلاش داعش برای هدف قرار دادن اماکن دینی به منظور تاسیس "ولایت شمال بغداد" خبر داد.

تلاش داعش برای حمله به اماکن دینی عراق

خبرگزاری ایسنا: به نقل از شفق نیوز، محمد کریم البلداوی، نماینده استان صلاح الدین در پارلمان عراق در سخنانی پس از حمله شنبه عناصر داعش به حشد شعبی درسامرا نسبت به حملات احتمالی خطرناک‌تر داعش به مراکز دینی هشدار داد.

وی هدف داعش از انجام این حملات را تاسیس ولایت شمال بغداد عنوان کرد.

البلداوی فرماندهان و وزارتخانه‌های امنیتی را به دلیل سوء مدیریت پرونده امنیتی و بی‌توجهی به حملات تروریستی خونین در صلاح الدین و مناطق دیگر را مسئول حملات روز گذشته داعش به "مکیشفه" و "بلد" دانست.

وی در ادامه از تغییر فرماندهان امنیتی و اطلاعاتی شایسته و دارای صلاحیت و جایگزین کردن افراد ضعیف به جای آنها با انگیزه‌های فرقه‌ای و سیاسی انتقاد کرد.

نماینده پارلمان عراق همچنین فاش کرد که برخی طرف‌ها درصدد آزاد کردن شمار زیادی از سرکرده‌های تروریست‌ها هستند.

البلداوی در ادامه گفت که در سایه مشغول بودن مقامات امنیتی در بغداد به امور سیاسی و بی‌توجهی اطلاعاتی مناطق جنوبی صلاح الدین و جنوب کرکوک شاهد فعالیت‌های تروریستی روز افزون هستند.

یک منبع امنیتی در عراق شنبه اعلام کرد: یکی از مقرهای نیروهای وابسته به حشد شعبی در منطقه "مکیشیفه" در جنوب تکریت در معرض حمله داعش قرار گرفت. در این حمله ۱۲ تن از اعضای حشد شعبی کشته شدند.

در این راستا حشد شعبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: درگیری‌هایی میان داعش و نیروهای حشد شعبی در مناطق بلد و مکیشیفه در جنوب تکریت رخ داد. طی این درگیری‌ها نیروهای حشد شعبی تعدادی از داعشی‌ها را از پای درآوردند.

به گفته یک منبع امنیتی، داعشی‌ها از مناطق "تل الذهب" و "یثرب" در جنوب سامراء و "مکیشفه" در غرب و "مطیبیجه" در شرق و "جلام الدور" در شمال سامراء به این شهر حمله کردند. در این حمله ۱۲ نیروی حشد عشایری و تعدادی تروریست کشته و چهار تن نیز زخمی شدند.

داعش طی آوریل ۱۵۱ حمله در عراق انجام داده است

حملات گروه تروریستی داعش طی ماه آوریل در مقایسه با اوایل سال ۲۰۲۰ در عراق افزایش یافته و به بیش از ۱۵۰ مورد رسیده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه الحره نوشت، طی روزهای گذشته گروه تروریستی داعش حملات متعددی را در مناطق مختلف عراق از جمله استان الانبار، جنوب موصل، تکریت، اربیل و سایر مناطق اجرایی کرده است که در اثر آن بیش از ۱۰ تن کشته شدند. اما شدیدترین حمله این گروه تروریستی روز جمعه انجام شد که در پی آن ۱۰ تن از نیروهای حشد شعبی در استان صلاح الدین کشته شدند.

همچنین در جریان انفجار بمبی در مرکز استان دیالی واقع در شرق بغداد، یک نظامی عراقی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

طبق گزارش انستیتوی خاورنزدیک واشنگتن، حملات داعش در ماه آوریل در مقایسه با اوایل سال جاری افزایش یافته و چند برابر شده است؛ این گروه تروریستی در ماه ژانویه ۸۸ حمله اجرایی کرده بود این در حالی است که تعداد حملات آن در ماه آوریل به ۱۵۱ مورد رسید.

در همین راستا، روزنامه اورشلیم پست نوشت، حملات داعش پیچیده و مرگ‌بار شده است. این گروه تروریستی پیش از این در حملات خود از خمپاره از راه دور و تک‌تیرانداز استفاده می‌کرد ما اکنون روش‌های حملاتش پیچیده شده است همانطور که در حملاتش به نیروهای حشد شعبی دیده شد.

این روزنامه نوشت، فعالیت داعش در فصل پاییز سال ۲۰۱۹ پس از کشته شدن ابوبکر البغدادی، سرکرده این گروه در جریان حمله آمریکا در سوریه کاهش یافت و با وجود آشوب‌های سیاسی و اعتراضات مردمی در عراق اما این گروه تروریستی از تنش‌های موجود در منطقه میان آمریکا و برخی کشورهای خاورمیانه و نیز خروج ائتلاف بین‌المللی از شش پایگاه نظامی در عراق برای افزایش حملات و فعالیت‌های خود بهره‌برداری کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها